Aktualności

POLICYJNE DZIAŁANIA „BEZPIECZNY ROWERZYSTA 2024”

Data publikacji 06.05.2024

W dniach 6 – 7 maja 2024 roku prowadzone są działania prewencyjno – kontrolne pn. „BEZPIECZNY ROWERZYSTA 2024”, mające na celu poprawę stanu bezpieczeństwa rowerzystów na stołecznych drogach.

Czy samo przestrzeganie przepisów wystarczy, aby uniknąć niebezpiecznej sytuacji na drodze? Zdecydowanie nie. To, że sami poruszamy się prawidłowo, wcale nie musi oznaczać, że inni robią tak samo. Rozkojarzenie, pośpiech lub po prostu zmęczenie może przyczynić się do spowodowania zdarzenia drogowego. Na drodze ważny jest wzajemny szacunek i tolerancja oraz stosowanie ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu drogowego.

Realizując założenia wynikające z „Programu działań Policji na rzecz poprawy bezpieczeństwa rowerzystów na terenie działania Komendy Stołecznej Policji na lata 2024 – 2026”, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KSP w dniach 6 – 7 maja 2024 roku prowadzą wzmożone działania prewencyjno – kontrolne pn. „BEZPIECZNY ROWERZYSTA 2024”. Celem jest wyeliminowanie naruszeń powodowanych przez uczestników ruchu drogowego w relacji kierujący pojazdem – rowerzysta, w tym nieustąpieniu pierwszeństwa kierującemu rowerem na przejeździe dla rowerów. Policjanci reagują na wykroczenia popełniane przez kierujących samochodami, ale również na nieprawidłowe zachowania popełniane przez cyklistów, takie jak np. korzystanie z jezdni, gdy obok znajduje się droga dla rowerów lub nieustępowanie pierwszeństwa pieszym podczas korzystania z drogi dla pieszych.

Liczba osób zabitych i rannych kierujących rowerami jest niestety cały czas wysoka. Od 1 stycznia do 31 marca 2024 na terenie garnizonu stołecznego doszło do 36 wypadków drogowych z udziałem rowerzystów, w których zginęły 2 osoby, a 32 zostały ranne, co w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku stanowi wzrost wypadków drogowych o 19, osób rannych o 18 oraz osób zabitych o 2.

Kierujący samochodami muszą zaakceptować rowerzystów na drodze,
natomiast rowerzyści muszą pamiętać, że przepisy obowiązują również ich…

Dla każdego jest miejsce na drodze!
 

Powrót na górę strony