Aktualności

CZAS WYJAZDÓW – DŁUGI WEEKEND WIELKANOCNY

Data publikacji 29.03.2024

Rozpoczynający się okres świąteczny to czas, kiedy już widać wzmożony ruch pojazdów na drogach. Wielu kierowców chcąc szybko dojechać do celu, porusza się z nadmierną prędkością. Niestety, to właśnie pośpiech, brawura i brak rozwagi często przyczyniają się do wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Priorytetem policjantów ruchu drogowego jest dbanie o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.

Święta to przede wszystkim chwile spędzone wspólnie z bliskimi, co wiąże się z wyjazdami i wzmożonym ruchem na drogach. Dlatego dla policjantów, to czas wzmożonej pracy i dbania o to, aby każdy uczestnik ruchu drogowego bezpiecznie dotarł do celu.

Policjanci nie przewidują taryfy ulgowej dla kierowców, którzy rażąco naruszą przepisy ruchu drogowego. Mundurowi będą egzekwować przestrzegania ograniczeń prędkości, sprawdzać sposób przewożenia dzieci w pojazdach oraz to, czy osoby będące w pojeździe korzystają z pasów bezpieczeństwa. Będą też kontrolować stan trzeźwości i psychofizyczny kierujących oraz sprawdzać stan techniczny pojazdów, a także w przypadku pojazdów ciężarowych i autobusów, policjanci skontrolują przestrzeganie czasu pracy i stosowanie się do okresowego zakazu ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej  masie całkowitej powyżej 12 ton.

Funkcjonariusze stanowczo zareagują na wszelkie NIEPRAWIDŁOWE ZACHOWANIA KIERUJĄCYCH wobec pieszych, rowerzystów, motocyklistów, osób korzystających z hulajnóg elektrycznych, UWR, czy UTO, a także na wykroczenia popełniane PRZEZ NIECHRONIONYCH UCZESTNIKÓW RUCHU DROGOWEGO. W miejscach o największym natężeniu ruchu policjanci będą nadzorować jego płynność, a w uzasadnionych przypadkach podejmują ręczne kierowanie ruchem.

Policjanci wchodzący w skład grupy SPEED wyposażeni w radiowozy z wideorejestratorami, również w okresie świątecznym będą zwalczać agresywne zachowanie na drogach, czyli takie, które powoduje bezpośrednie zagrożenie nie tylko dla osób podróżujących pędzącym pojazdem, ale również dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Podczas długiego weekendu policjanci użyją także bezzałogowe statki powietrzne – DRONY, dzięki którym zwiększą swoją skuteczność i nadzór nad głównymi ciągami komunikacyjnymi. A wszystko po to, aby na drogach było jeszcze bezpieczniej.


Pamiętajmy, że pośpiech, brawura, brak zrozumienia
i szacunku do innych osób na drodze,

to przyczyny powstawania wielu niebezpiecznych sytuacji,
które wpływają na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

Dlatego…
apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego

 o wzajemny szacunek, zachowanie należytej ostrożności,
 i stosowanie się do obowiązujących przepisów.

Powrót na górę strony