Aktualności

SEZON ROWEROWY 2024

Data publikacji 29.02.2024

Rowerzysta to uczestnik ruchu drogowego, który jak każdy użytkownik drogi, ma swoje prawa, ale i obowiązki. Należy dbać przede wszystkim o własne bezpieczeństwo, ale trzeba też pamiętać o innych. Zanim w pełni rozpoczniesz swój sezon rowerowy, przypomnij sobie obowiązujące przepisy ruchu drogowego oraz sprawdź stan techniczny swojego pojazdu.

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto choć raz zajrzał do ustawy Prawo o ruchu drogowym po zdanym egzaminie na kartę rowerową lub na prawo jazdy. Zazwyczaj jest tak, że po zdobyciu uprawnień mało kto uzupełnia i aktualizuje swoją wiedzę na temat przepisów ruchu drogowego. A przecież PRZEPISY SĄ AKTUALIZOWANE z uwagi na zmieniające się sytuacje na drodze. Gołym okiem widać, że natężenie ruchu kołowego jest coraz większe – liczniej pojawiają się pojazdy, takie jak hulajnogi elektryczne i urządzenia transportu osobistego. Każdemu z kierujących takimi pojazdami należy się miejsce na drodze. Żeby wiedzieć, gdzie ono jest, trzeba być na bieżąco z przepisami.

Przed rozpoczęciem sezonu rowerowego warto przypomnieć sobie obowiązujące przepisy…

OBOWIĄZKIEM ROWERZYSTY jest korzystanie z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

       Jeżeli brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, ROWERZYSTA MA OBOWIĄZEK poruszać się po jezdni lub poboczu.

Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

 • opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
 • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów;
 • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Osoby między 10 a 18 rokiem życia, aby jeździć na rowerze po drodze publicznej, muszą mieć do tego uprawnienia – czyli kartę rowerową. Obowiązek posiadania karty rowerowej (lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 i T) dotyczy osób chcących korzystać z hulajnogi elektrycznej oraz urządzenia transportu osobistego (UTO).

Warto też pamiętać, że dziecko do 10 roku życia
może poruszać się na rowerze
WYŁĄCZNIE POD OPIEKĄ osoby dorosłej.

Kask rowerowy ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo rowerzysty. Co prawda ta kwestia nie jest uregulowana przepisami, natomiast dla własnego bezpieczeństwa warto z niego korzystać. Bądź świadomym uczestnikiem ruchu drogowego!

Pamiętaj też o elementach odblaskowych – zwiększają one widoczność na drodze, a tym samym mają wpływ na bezpieczeństwo.

Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź stan techniczny swojego roweru. Zwróć uwagę na poziom ciśnienia powietrza w oponach, upewnij się też, że masz sprawnie działające hamulce, oświetlenie i sygnał dźwiękowy. Podstawy możesz sprawdzić sam, ale aby mieć pewność, że jazda po zimowym „postoju” będzie bezpieczna, najlepiej wybrać się do profesjonalnego serwisu rowerowego.

Wyposaż swój rower:

  1. z przodu –  w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
  2. z tyłu – w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej oraz w co najmniej jeden odblask barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt;
  3. w CO NAJMNIEJ JEDEN skutecznie działający hamulec;
  4. w dzwonek lub inny sygnał o nieprzeraźliwym dźwięku;
  5. jeżeli konstrukcja roweru uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu przez wyciągnięcie ręki – należy wyposażyć swój rower także w dwa przednie i dwa tylne światła kierunkowskazu barwy żółtej samochodowej.

W Warszawie wraz z nowym sezonem rowerowym ruszają wypożyczalnie rowerów, z których może korzystać każdy, kto spełnia określone warunki. Dbamy o swoje rowery, więc tak samo dbajmy o rowery z wypożyczalni, żeby inni również mogli z nich skorzystać. Pamiętajmy, że jeśli zaobserwujemy u kogoś jakieś niewłaściwe zachowanie, np. uszkodzenie lub próbę kradzieży roweru, to należy to zgłosić do właściwych służb.

Powrót na górę strony