Aktualności

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DOJEŻDŻANIA ROWEREM DO PRACY ZIMĄ

Data publikacji 09.02.2024

Do pracy na rowerze ZIMĄ? Czemu nie?! Podobno nie ma złej pogody dla rowerzysty. Sezon rowerowy w Warszawie tak naprawdę trwa przez cały rok! Poruszając się po drodze na rowerze, warto pamiętać o przestrzeganiu obowiązujących przepisów ruchu drogowego…

OBOWIĄZKIEM ROWERZYSTY jest korzystanie z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

         Jeżeli brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, ROWERZYSTA MA OBOWIĄZEK poruszać się po jezdni lub poboczu.

Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego rowerem
jest dozwolone w określonych przypadkach.

Rowerzysta może korzystać z drogi dla pieszych, gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem. Może również jechać po drodze dla pieszych, gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Ostatnim przypadkiem, gdy rowerzysta może korzystać z drogi dla pieszych są pogorszone warunki pogodowe, czyli takie, które zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Warto pamiętać, że rower jest pojazdem, a rowerzysta kierującym, więc tak samo jak kierowca w swoim samochodzie, tak rowerzysta w swoim rowerze powinien zadbać o oświetlenie swojego pojazdu. Rower powinien być wyposażony m.in. z przodu w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej i z tyłu, co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej. Rowerzysta MA OBOWIĄZEK włączyć światła w rowerze od zmierzchu do świtu, w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza oraz poruszając się w tunelu.


Rowerzysto! Poruszaj się świadomie po drodze.

Powrót na górę strony