Aktualności

JAK SYGNALIZOWAĆ POSTÓJ na drodze?

Data publikacji 14.03.2023

Kierujący pojazdem ma obowiązek sygnalizować postój pojazdu dla bezpieczeństwa własnego i innych uczestników ruchu drogowego. Czy na pewno pamiętamy, jak zrobić to prawidłowo? Prawidłowe sygnalizowanie postoju na drodze może mieć wpływ na bezpieczeństwo użytkowników drogi…

Na AUTOSTRADZIE lub DRODZE EKSPRESOWEJ sygnalizujemy postój w każdym przypadku, poprzez włączenie świateł awaryjnych pojazdu. Umieszczamy także odblaskowy trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 m za pojazdem.

Na pozostałych drogach, POZA OBSZAREM ZABUDOWANYM – sygnalizujemy w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym jest to zabronione, a na poboczu, jeżeli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości, poprzez umieszczenie w odległości 30 – 50 m za pojazdem ostrzegawczego trójkąta odblaskowego i włączamy światła awaryjne.

NA OBSZARZE ZABUDOWANYM – w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym zatrzymanie jest zabronione, włączamy światła awaryjne, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, włączamy światła pozycyjne i umieszczamy ostrzegawczy trójkąt odblaskowy za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 m.

Powrót na górę strony