Aktualności

DZIAŁANIA „KOMÓRKA”

Data publikacji 09.02.2023

Policjanci warszawskiej „drogówki” prowadzą dziś, tj. 9 stycznia 2023 roku działania prewencyjno – kontrolne, pn. „KOMÓRKA”. Korzystanie z telefonu podczas jazdy, czy będąc pieszym uczestnikiem ruchu drogowego, w niektórych przypadkach jest ZABRONIONE! Stanowi to realne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji prowadzą dziś działania pn. „KOMÓRKA”. To działania prewencyjno – kontrolne, które polegają na obserwacji wszystkich uczestników ruchu drogowego. Policjanci wykorzystują wideo rejestratory, drony i kamery monitoringu miejskiego, aby ujawnić tych uczestników ruchu drogowego, którzy nie stosują się do przepisów, które zabraniają korzystania z telefonu, czy też z innych urządzeń elektronicznych.

Zgodnie z art.45 ustawy Prawo o ruchu drogowym KIERUJĄCEMU ZABRANIA SIĘ „korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku”, a więc nawet wtedy, gdy rozmawia, a nie trzyma telefonu przy uchu, czy np. pisze sms-y albo przegląda social media.

Natomiast w art. 14 powyższej ustawy możemy wyczytać, że PIESZEMU ZABRANIA SIĘ „korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – W SPOSÓB, KTÓRY PROWADZI DO OGRANICZENIA MOŻLIWOŚCI OBSERWACJI SYTUACJI na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych”.

Mandat karny dla kierowcy
za korzystanie z telefonu podczas jazdy to 500 zł. i 12 pkt.,
natomiast dla pieszego – 300 zł.

ZADBAJ O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO!

Powrót na górę strony