Aktualności

DZIAŁANIA POLICYJNE „KOMÓRKA”

Data publikacji 05.01.2023

Policjanci warszawskiej „drogówki” 5 stycznia 2023 roku prowadzą działania prewencyjno – kontrolne, pn. „KOMÓRKA”. Korzystanie z telefonu podczas jazdy, czy też będąc pieszym uczestnikiem ruchu drogowego, w niektórych przypadkach jest ZABRONIONE! Stanowi to realne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji na terenie garnizonu stołecznego prowadzą dziś prewencyjno – kontrolne działania pn. „KOMÓRKA”. Polegają one na obserwacji wszystkich uczestników ruchu drogowego. Policjanci wykorzystują wideorejestratory, drony i kamery monitoringu miejskiego, aby ujawniać tych uczestników ruchu drogowego, którzy nie stosują się do przepisów.

Przypominamy, kiedy jest to ZABRONIONE!

Zgodnie z art.45 ustawy Prawo o ruchu drogowym KIERUJĄCEMU ZABRANIA SIĘ „korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku”, a więc nawet wtedy, gdy rozmawia, a nie trzyma telefonu przy uchu, czy np. pisze sms-y albo przegląda social media.

Natomiast w art. 14 powyższej ustawy możemy wyczytać, że PIESZEMU ZABRANIA SIĘ „korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – W SPOSÓB, KTÓRY PROWADZI DO OGRANICZENIA MOŻLIWOŚCI OBSERWACJI SYTUACJI na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych”. Mandat karny dla kierowcy za korzystanie z telefonu podczas jazdy to 500 zł. i 12 pkt., natomiast dla pieszego – 300 zł.


Stosując się do przepisów ruchu drogowego,
dbasz o bezpieczeństwo wszystkich!

 

Powrót na górę strony