Aktualności

ŚWIATŁA PRZECIWMGŁOWE

Data publikacji 29.11.2022

Tylne światło przeciwmgłowe, to standardowe i podstawowe wyposażenie samochodu. Ale czy pamiętamy, kiedy należy je włączyć, a kiedy nie trzeba z niego korzystać? Warto mieć na uwadze, że na drodze nie jesteśmy sami, a nadużywanie świateł przeciwmgłowych może oślepić innych kierujących.

Podczas jazdy W WARUNKACH ZMNIEJSZONEJ PRZEJRZYSTOŚCI POWIETRZA, spowodowanej np. mgłą:

- Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność.

- Kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie. Natomiast podczas mgły poza obszarem zabudowanym, kierujący ma dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania. Obowiązek używania świateł mijania lub przeciwmgłowych przednich obowiązuje także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.

Kierujący może używać TYLNYCH świateł przeciwmgłowych,
jeżeli ZMNIEJSZONA PRZEJRZYSTOŚĆ POWIETRZA OGRANICZA WIDOCZNOŚĆ
na odległość mniejszą niż 50 m.
W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem
jest obowiązany NIEZWŁOCZNIE wyłączyć te światła.

Za niewłączenie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, policjant może nałożyć mandat w wysokości 200 złotych i 2 punkty.

Za używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza, policjant może nałożyć mandat w wysokości 100 złotych i 2 punkty.

Przednie światło przeciwmgłowe nie jest wymagane prawem, natomiast tylne światło barwy czerwonej jest standardowym i obowiązkowym wyposażeniem samochodu - zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych pojazdu oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Warto wiedzieć…

Powrót na górę strony