Aktualności

ZMIANY W PRZEPISACH USTAWY PRAWO O RUCHU DROGOWYM

Data publikacji 21.09.2022

Zmiany, zmiany, zmiany… Można by powiedzieć znowu zmiany i „kto za tym nadąża(?)” Zmiany w przepisach ruchu drogowego nie są wprowadzane bez powodu. Tak naprawdę wiele czynników ma na to wpływ. Zmienia się infrastruktura dróg, ruch kołowy i pieszy jest coraz większy. Widzimy też, że coraz więcej osób korzysta z hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Sporo tego wszystkiego, a przecież każdy chce mieć „swoje miejsce” na drodze i czuć się na niej bezpiecznie.

Czy zmienia się Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym? Nie, ustawa się nie zmienia. Natomiast zmieniają się zawarte w niej pewne zapisy i definicje.

Aby stosować się do przepisów, musimy je najpierw poznać i zrozumieć. Policjanci Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji prowadzą zajęcia profilaktyczne, podczas których tłumaczą m.in. uczniom szkół podstawowych, jakie aktualnie obowiązują przepisy i co robić, żeby poruszać się po drodze bezpiecznie. Wszystkim przecież zależy na tym, żeby dotrzeć do celu „bez przygód”.

Warto już dziś zajrzeć do ustawy, w której (po zmianach) znajdziemy m.in. nową definicję „przejścia sugerowanego”, czyli nieoznakowanego, dostosowanego technicznie miejsca umożliwiającego przekraczanie przez pieszych jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska – przejście sugerowane nie jest przejściem dla pieszych, dlatego osoba korzystająca z takiego miejsca ma inne prawa oraz inne obowiązki, niż osoba przekraczająca przejście dla pieszych.

W ustawie możemy też wyczytać różnicę między „drogą dla pieszych”, a „drogą dla pieszych i rowerów”. „Droga dla pieszych”, to droga lub część drogi przeznaczona do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch oraz pełnienia innych funkcji, w szczególności zatrzymania lub postoju pojazdów. Natomiast „droga dla pieszych i rowerów”, to droga lub część drogi, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi, przeznaczona do ruchu pieszych, osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, rowerów, hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego.

Ustawę Prawo o ruchu drogowym można znaleźć w poniższym załączniku…

Pliki do pobrania

  • 2.23 MB
Powrót na górę strony