Aktualności

POWIETRZNY PATROL

Data publikacji 22.10.2021

Policjanci stołecznej „drogówki” coraz częściej patrolują warszawskie ulice obserwując zachowania uczestników ruchu drogowego również z powietrza. Dzięki wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych ujawniają wykroczenia w miejscach, w których tradycyjny patrol nie ma takiej możliwości lub jest to utrudnione np. na skrzyżowaniach. Niestosowanie się kierujących do sygnalizacji świetlnej, to jedna z głównych przyczyn powstawania groźnych w skutkach zdarzeń drogowych.

Do zwalczania drogowego cwaniactwa i zapewniania bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego policjanci warszawskiej "drogówki" wykorzystują wiele specjalistycznych pojazdów i urządzeń. Są to między innymi oznakowane i nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami, nowoczesne motocykle, laserowe mierniki prędkości oraz urządzenia do badania stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, a od kilku miesięcy również DRONY.

Prezentowany film z kamery zainstalowanej na dronie przedstawia możliwości, jakie daje nadzór nad ruchem z powietrza. Policjanci skupiali uwagę głównie na tych kierujących, którzy przejeżdżali przez skrzyżowanie podczas nadawanego czerwonego sygnału świetlnego. Dzięki wykorzystaniu bezzałogowego statku powietrznego, mundurowi mogą jeszcze sprawniej dbać o poprawę bezpieczeństwa w miejscach, gdzie do tej pory ze względu na ograniczoną infrastrukturę i brak miejsca do bezpiecznego przeprowadzenia kontroli nie było to możliwe.

Kierowcy zatrzymani do kontroli, kilkaset metrów dalej, często są bardzo zdziwieni, gdyż nie widząc wcześniej funkcjonariuszy nie spodziewali się, że ktoś widział jak naruszali przepisy ruchu drogowego. Nałożony na kierujących mandat bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia oprócz kary ma też oddziaływać na nich wychowawczo. Taki sposób działania policjantów ma duże znaczenie w budowaniu przekonania wśród kierowców o nieuchronności kary.

W  trakcie niespełna 3-godzinnych działań policjanci zarejestrowali kilkanaście wykroczeń polegających na niestosowaniu się do sygnalizacji świetlnej, za które wszyscy kierujący zostali ukarani mandatami karnymi, a do ich konta dopisano punkty w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.

Stołeczni policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego często korzystają z dronów, co sprawia,
że jeszcze skuteczniej zwalczają przejawy nieprawidłowych zachowań na drogach
jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo podróżnym na terenie całego miasta.

Film POWIETRZNY PATROL

Pobierz plik POWIETRZNY PATROL (format mp4 - rozmiar 36.15 MB)

Powrót na górę strony