Aktualności

DRODZY RODZICE...

Data publikacji 20.05.2021

Pamiętajcie, że ładna pogoda sprzyja wzrostowi liczby zdarzeń drogowych z udziałem dzieci i młodzieży. Spowodowane jest to znacznym nasileniem ruchu kołowego i pieszego, ale niestety także nieprzestrzeganiem podstawowych zasad ruchu drogowego przez dzieci i młodzież.

Wszyscy musimy pamiętać, że uczestnikami ruchu drogowego są ludzie w każdym wieku, lecz to właśnie dzieci stawiają na tym obszarze swoje pierwsze kroki. Początkowo pod opieką rodziców, rodzeństwa lub opiekunów, potem uczestniczą samodzielnie w ruchu drogowym – jako piesi czy też kierujący rowerami. Od ich przygotowania zależy w dużej mierze ich bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych uczestników.

Dzieci nie żyją poza światem ludzi dorosłych, obserwują ich i naśladują. Dlatego sprawą niezwykle ważną jest abyście zdali sobie sprawę  z tego, że to Wy powinniście być wzorcem do naśladowania przez swoje pociechy. Pomimo pośpiechu, braku czasu i wielu problemów dnia codziennego poświęcajcie swoim Dzieciom jak najwięcej czasu i uwagi, rozmawiajcie z nimi, wskazujcie im prawidłowe zachowania w ruch drogowym. Pamiętajcie, że na drodze i w jej otoczeniu następują ciągłe zmiany związane z budową, czy tez remontem dróg, nową organizacją ruchu drogowego, dlatego też uczęszczanie Waszych pociech do i ze szkoły, czy też na zajęcia dodatkowe każdego dnia może wyglądać inaczej i nieść za sobą różnego rodzaju zagrożenia. Przekazujcie wiedzę w zakresie prawidłowych zachowań na ulicy, a zwłaszcza na przejściu dla pieszych, na tym z sygnalizacją świetlną i bez sygnalizacji, tłumaczcie dzieciom, jak należy poruszać się po drodze gdy chodnik jest remontowany, czy jest go brak. Wyjaśnijcie dzieciom potrzebę bycia widocznym na drodze, sprawdzajcie czy wychodząc z domu mają przy sobie elementy odblaskowe szczególnie w okresie jesienno – zimowym, gdy następuje pogorszenie warunków pogodowych i szybko zapada zmrok. Dodatkowo ubierajcie dzieci w jasne ubrania. Powinniście wiedzieć, że osoba poruszająca się po drodze, w ciemnym ubraniu jest widoczna z odległości 20 metrów, a w jasnym z 50 metrów, natomiast z elementami odblaskowymi z odległości większej niż 150 metrów. Pamiętajcie przy tym, że często ułamki sekund decydują o życiu ludzkim lub kalectwie, a Wasze pociechy, które poruszają się po drogach pieszo należą do grupy niechronionych uczestników ruch drogowego, ponieważ w przeciwieństwie do poruszających się samochodami, nie są osłonięci karoserią samochodu, nie mogą liczyć na działanie poduszek powietrznych, ani pasów bezpieczeństwa, dlatego są szczególnie narażone na uczestniczenie w wypadkach drogowych.

Bardzo ważne jest również, abyście zawsze pamiętali, żeby Wasze dziecko, podczas jazdy samochodem, miało za każdym razem zapięte pasy bezpieczeństwa, nawet na krótkim odcinku drogi, a jeśli nie ma 150 cm wzrostu było przewożone w foteliku ochronnym. Przypominajcie im, że zawsze należy wysiadać po tej stronie samochodu, po której nie poruszają się inne pojazdy.

W dzisiejszych czasach wiele dzieci posiada rowery i chętnie z nich korzysta. Aby jednak dziecko mogło bezpiecznie poruszać się po drodze, musi nabyć odpowiednią wiedzę i umiejętności, dlatego też nakłaniajcie swoje dzieci do uczestniczenia w zajęciach przygotowujących do egzaminu na kartę rowerową i zdobycia pierwszego w ich życiu  prawa jazdy.

Pamiętajcie, że każdy z nas jest przekonany, że wypadki drogowe zdarzają się innym, nie nam, a już na pewno nie naszym dzieciom. Nie dopuszczamy do siebie myśli, że my czy też nasi najbliżsi mogą stać się kolejną ofiarą ruchu drogowego, których nadal pozostaje tak wiele pomimo licznych działań prewencyjnych Policji. Niestety, jest to możliwe, dopóki przepisy ruchu drogowego będą lekceważone i nieprzestrzegane przez dorosłych, którzy swoim zachowaniem dają przykład do naśladowania  swoim dzieciom.

 

Drodzy Rodzice pamiętajcie zatem, że…

edukacja drogowa dzieci zaczyna się od obserwacji Waszych zachowań.
Jeżeli Wy przestrzegacie przepisów i jesteście ostrożni to wasze pociechy 
mają szansę wyrobić w sobie dobre nawyki,
które mogą im później uratować zdrowie lub życie.

Powrót na górę strony