Materiały szkoleniowe

Nowy portal o tematyce antydyskryminacyjnej

Data publikacji 06.01.2012

Niedawno rozpoczął działalność nowy portal, na którym gromadzone są publikacje, dokumenty prawne i czasopisma z szeroko rozumianej tematyki równościowej i działań antydyskryminacyjnych.

Nowy serwis dostępny jest pod adresem http://rownosc.info Zgodnie z intencją autorów, "(...) jest miejscem, w którym gromadzone są zbiory w postaci publikacji, filmów, dobrych praktyk i regulacji prawnych dotyczących działań antydyskrymiancyjnych oraz szeroko rozumianej tematyki równościowej".

W zbiorach zgromadzonych na portalu można znaleźć:

  • publikacje (raporty, opracowania, materiały szkoleniowe, podręczniki, poradniki, broszury i in.) dotyczące szeroko rozumianej tematyki dotyczącej równości, różnorodności i antydyskryminacji w odniesieniu do różnych grup społecznych i różnych obszarów życia społecznego i rodzinnego: rynku pracy, mediów, prawa, zdrowia, edukacji itp.). Publikacje gromadzone są pod kątem poruszanej tematyki, a najstarsze wydawnictwa pochodzą z lat 80 ubiegłego wieku. Wiele z nich zamieszczonych zostało w wersji elektronicznej i można je pobrać w formacie PDF. Zależy nam aby nasze zbiory zawierały możliwie bogaty zasób wiedzy, dlatego nie ograniczamy się tylko do pozycji w języku polskim. Jest tu wiele publikacji anglojęzycznych np. takich jak raporty Komisji Europejskiej i Agencji Praw Podstawowych dotyczące równości szans kobiet i mężczyzn, wydawnictwa dotyczące polityki równości płci, dyskryminacji wielokrotnej, profilowania etnicznego/rasowego, raporty dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji w krajach UE i in.;
  • akty prawne, dokumenty, karty praw, standardy i in. dotyczące przestrzegania praw jednostek oraz przeciwdziałania i zwalczania wszelkich form dyskryminacji (prawo krajowe, europejskie i międzynarodowe);
  • filmy dokumentalne poświęcone tematyce praw człowieka, dokumentujące przypadki łamania tych praw, działania podejmowane w ich obronie, dobre praktyki oraz obrazy z życia, ukazujące problemy, ktorych istnienia często nawet sobie nie uświadamiamy;
  • artykuły prasowe dotyczące kwestii równości, różnorodności, antydyskryminacji etc.

Na stronie dostępna jest Wirtualna biblioteka, której zasoby mogą być pzeszukiwane na kilka sposobów, przy pomocy dwóch wyszukiwarek - szczególowej  i ogólnej.

Zaawansowana, szczegółowa przeglądarka zbiorów biblioteki uruchamia się po kliknięciu górnego klawisza z napisem "SZUKAJ". Umożliwia ona ustawienie precyzyjnych parametrów wyszukiwania.

Szukając publikacji książkowych, artykulów lub filmów możemy użyć:

  • wybranego słowa np. z tytułu, opisu lub poprzez tag (każdej publikacji przypisane są tagi odpowiadające jej treści oraz nazwę wydawcy;
  • nazwiska autorki lub autora;
  • dziedziny, przesłanki dyskryminacji (tak jak w przypadku wyszukiwarki OGÓLNEJ);
  • rodzaje publikacji (np. raport, podręcznik, akt prawny, program szkoleniowy);
  • rodzaje pliku (np. plik tekstowy, plik audio, film, Excel, PowerPoint).

Możemy zaznaczac więcej niż jedno kryterium, chcąc zawęzić i precyzyjnie okreslić tematykę i zakres poszukiwanych publikacji.

Drugi sposób przeszukiwania jest znacznie prostszy. Uruchamiamy wyszukiwarkę poprzez rozwijający się pod klawiszem z napisem "SZUKAJ”, napis „OGÓLNIE”. Tak wchodzimy do wyszukiwarki  wykorzystującej do przeszukiwania zasobów dwa rodzaje kategorii:

  • 11 przesłanek dyskryminacji (płeć, wiek, orientacja, seksualna, pochodzenie etniczna/narodowe, rasa, religia/wyznanie, status społeczno-ekonomiczny, niepełnosprawność sensoryczna, niepełnosprawność ruchowa, niepełnosprawność intelektualna, stan zdrowia) oraz
  • 9 obszarów dotyczących różnych sfer życia społecznego (edukacja, rynek pracy, zdrowie, media, władza, państwo/prawo, architektura oraz społeczeństwo i historia).

Przeszukiwania zasobów dokonujemy poprzez wybranie dowolnej liczby przesłanek i obszarów. Jeśli np. interesują nas publikacje dotyczące dyskryminacji kobiet w wieku 50+ na rynku pracy, powinniśmy wybrać dwie przesłanki dyskryminacji: płeć i wiek oraz jeden obszar: rynek pracy.

Wyszukiwania dokonujemy przeciągając „płatki” z interesującymi nas kategoriami na środek ekranu. Po czym klikamy w znajdujący się u dołu ekranu napis „szukaj”. Wyniki wyszukiwania pokazują się w osobnym oknie jako lista publikacji, które zawierają treści dotyczące dyskryminacji kobiet w wieku 50+ na rynku pracy. Po kliknięciu na konkretną pozycję rozwija się strona ze szczegółowym opisem publikacji, w większości przypadków z linkiem lub wersja elektroniczną publikacji.

oprac. Piotr Maciejczak

Powrót na górę strony