Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Ćwiczenia na lodzie - bezpieczne ferie 2019

Data publikacji 18.01.2019

17 stycznia w Porcie Praskim odbyły się ćwiczenia służb ratunkowych na lodzie przygotowane przez Delegatury BBiZK Pragi Południe oraz Pragi Północ. W ćwiczeniach udział wzięły: Komisariat Rzeczny Policji, JRG 1 KM PSP, JRG 5 KM PSP, Służba Dyżurna Centrum Zarządzania Kryzysowego, Grupa Ratownictwa PCK. Zmaganiom ratowników przypatrywały się dzieci z praskich szkół oraz uczniowie klas o profilu mundurowym. Dla wszystkich była to cenna lekcja przed przed zimowymi feriam.

Co roku zimą służby ratunkowe borykają z tym samym problem,z nieostrożnośvcią osób wchodzących na zamarznięte zbiorniki wodne. Najczęściej takie wypadki przytrafiają się niestety dzieciom, które jeszcze nie potrafią przewidzieć skutków swoich zachowań. Bardzo często do załamania się lodu dochodzi podczas zabawy (ślizganie się po tafli jeziora, jazda na łyżwach po lodzie na zbiornikach wodnych), spacerowania, łowienia ryb w przeręblach.

Większość takich zdarzeń, ma finał w szpitalu z uwagi na silne wychłodzenie organizmu - hipotermię. Nierzadko dochodzi do trwałych uszczerbków na zdrowiu. Jeśli chodzi o dzieci, większość z tych, które trafiają do szpitala, znajduje się w stanie śpiączki lub mają inne uszkodzenia układu nerwowego. Są one spowodowane niedotlenieniem mózgu, do którego dochodzi już od 3 do 5 minutowego przebywania pod wodą oraz znacznego obniżenia temperatury ciała.

Główną problemem w ratowaniu osób w takich przypadkach jest czas – przybycia służb ratunkowych, udzielenia pomocy, stopnia obniżenia temperatury ciała. Aby nie doszło do trwałych uszkodzeń ciała czy śmierci, konieczne jest idealne zgranie działania służb ratunkowych, które niezwłocznie powinny znaleźć się na miejscu działań. Strażacy i policjanci wielokrotnie udzielają pomocy ludziom, pod którymi załamał się lód. Warto więc, by co roku doskonalili techniki ratownicze.

Tegoroczne ćwiczenia obejmowały posługiwanie się specjalistycznym sprzętem ratunkowym- sań lodowych i katamarana lodowego. Nie zabrakło jednak i tych podstawowych technik ratowania przez osobę nie związaną z ratownictwem. Jednak zarówno strażacy jak i policjanci przestrzegali najmłodszych przed próbą bezpośredniego ratowania. Wskazywali na konieczność użycia przedmiotu który zwiększy zakres ręki jak i oddzieli od poszkodowanego. Apelowali o rozsądek podczas zimowych zabaw i zachęcali do aktywności na przygotowanych przez miasto sztucznych lodowiskach.

W czwartkowych ćwiczeniach udział wzięły: Komisariat Rzeczny Policji, JRG 1 KM PSP, JRG 5 KM PSP, Służba Dyżurna Centrum Zarządzania Kryzysowego, Grupa Ratownictwa PCK, Jednostka Ratownictwa-Specjalistycznego s12. Wśród widzów nie zabrakło tez Pani Dyrektor Biura Bezpieczeństwa Ewy Gawor, Komendanta Miejskiego PSP, Straży Miejskiej oraz Komisariatu Rzecznego.

 

 

Powrót na górę strony