Aktualności

Rozsądek nad wodą

Data publikacji 09.08.2016

Kolejny miesiąc wakacji w trakcie. Niestety nie dla wszystkich letni wypoczynek kończy się przyjemnie. Woda zbiera żniwo wśród nierozsądnych i niestosujących się do zasad bezpiecznego przebywania nad wodą plażowiczów. Rzeka, jezioro czy morze, to akweny równie niebezpieczne, jeśli bagatelizujemy zagrożenia i nie potrafimy przewidzieć konsekwencji własnych działań, często podyktowanych pośpiechem, zbytnim rozluźnieniem czy alkoholem. Przypominamy więc zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

Policjanci Komisariatu Rzecznego na co dzień spotykają sie z brawurą i brakiem rozsądku wśród osób wypoczywających nad wodą i uprawiających sporty wodne. Dlatego po raz kolejny chcieliby przypomnieć podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą. Stosując się do nich sprawimy, że nasz wypoczynek bedzie w pełni przyjemny.

1. NIe kąpmy się w miejscach niestrzeżonych. Rozsądniej wybrać kąpielisko obsługiwane przez Ratowników WOPR.

2. Zwracajmy uwagę na sygnalizację dźwiękową i flagową na kąpielisku. Czerwona flaga to zakaz kąpieli podyktowany złymi warunkami atmosferycznymi (wiatr, wysoka, fala, temperatura wody) , koniecznością intrerweniowania ratowników czy niedopuszczeniem wody do kąpieli pod względem jej zanieczyszczenia.

3. Małe dzieci na plaży zwasze powinny być pod naszą obieką. Do 7 roku życia prawnie jesteśmy zoobowiazani do kontroli ich w trakcie kapieli. Warto zabezpieczyć dziecko na wypadek zagubienia pisząc mu na ręku nasz numer telefonu.

4. Bezwzględnie nie wchodźmy do wody po sytym posiłku i po alkoholu!

5. Do wody wchodźmy stopniowo, przyzwyczajając nasze ciało do niższej temepratury. Gwałtowne wejście do wody może zakończyć się szokiem termicznym!

6. Na wodach niestrzeżonych nie skaczmy na główkę, a wypływając na wody otwarte zapewnijmy sobie asekurację (łodzi, kajaka, boi asekuracyjnej).

7. Spacerując po mostach, wałach i betonowych nabrzeżach liczmy się z możliwością poślizgnięcia. Obuwie na gumowej podeszwie zwiększy nasza stabilność.

8. Korzystając ze sprzętu wodnego upewnijmy się przed wypłynięciem czy jest on w pełni sprawny.

9. Uprawiając sporty wodne zawsze miejmy na sobie kamizelkę ratunkową lub asekuracyjną. Nawet największe umiejętności pływackie nie przydadzą się, gdy stracimy przytomność wpadając do wody!

10. NIE PRZECENIAJMY WŁASNYCH UMIEJĘTNOŚCI. NIE BĄDŹMY ZBYT PEWNI SIEBIE! ZACHOWAJMY CZUJNOŚĆ I PRZEWIDUJMY WYDARZENIA ZANIM ONE STANĄ SIĘ PRZYKRĄ RZECZEWISTOŚCIĄ!

 

Powrót na górę strony