Aktualności

Kolejne Czarne Punkty Wodne

Data publikacji 28.06.2016

W tym roku kolejnych 11 tablic "Czarny Punkt Wodny" zostanie ustawionych na terenie Mazowsza. O konieczności ustawiania takich tablic ostrzegawczych oraz wciąż niepokojących statystykach utonięć w okresie letnim mówili marszałek Adam Struzik oraz przedstawiciele policji stołecznej i wojewódzkiej podczas dzisiejszej konferencji na terenie Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie.

Jak pokazują policyjne statystyki wakacje to właśnie te czas kiedy dochodzi do największej liczby utonięć. Tylko w ubiegłym roku na terenie całego Mazowsza doszło do 63 tego typu zdarzeń. Dlatego, aby uczulić wypoczywających nad wodą na czyhające na nich zagrożenia, samorząd województwa mazowieckiego wspólnie z policją już od siedmiu lat oznacza najbardziej niebezpieczne miejsca tzw. czarnymi punktami wodnymi. W tym roku pojawi się kolejnych 11 tablic ostrzegawczych. W sumie na terenie naszego regionu będzie ich już 132.

Nadeszły długo oczekiwane wakacje. Wysokie temperatury sprawiają, że coraz częściej szukamy wytchnienia nad różnego rodzaju akwenami. Niestety bardzo często wybieramy niestrzeżone, a co za tym idzie niebezpieczne kąpieliska. Zażywamy kąpieli nie zważając na znajdujące się na plaży znaki z zakazem kąpieli.

- Statystyki policyjne nie pozostawiaja złudzeń. Okres wakacyjny to najniebezpieczniejszy czas jesli chodzi o zdarzenia wodne. Nasza akcja skierowana jest właśnie do osób wypoczywających nad wodą. Chcemy, aby unikali oni miejsc niebezpiecznych. mam nadziej, że dzięki tej akcji statystyki w końcu zaczną spadać, a osoby korzystające z kąpielisk będą zachowywały szczególną ostrożnośćtam, gdzie widnieją znaki ostrzegawcze. Niestety na Mazowszu mamy bardzo wiele kąpielisk niestrzeżonych, które nie zawsze są bezpieczne - podkreslił podczas konferencji prasowej marszałek Adam Struzik.

Jak pokazuja statystyki prowadzone przez Komendę Stołeczna Policji oraz Komendę Wojewódzką Policji w Radomiu akcja przynosi efekty. W ubiegłym roku doszło na Mazowszu do znacznie mniejszej liczby utonięć niż np. w 2013 r. Niestety jak wynika z obserwacji policji, na wodnej mapie MazowsZa wciiaż sitnieją miejsca szczególnie niebezpieczne, w których dochodzi do najwiekszej liczby wypadków. Dlatego urzad marszałkowski w porozumieniu z Komendą Stołeczną Policji i Komendą Wojewódzką Policji już od 7 lat oznakowuje je tablicami "Czarny Punktu Wodny". W tym roku do istniejących 121 punktóew dołaczy 11 nowych, a 23 zostaną wymienione.

- Czarne punkty nad wodą, to znaki mające pobudzić wyobraźnię i zmusić do refleksji. Woda jest żywiołem, który potrafi pokazać, że często ma przewagę nad ludźmi i ne można go nigdy lekceważyć. Kazdgo roku stołeczni policjanci podejmują wiele akcji ratunkowych, będących odpowiedzią na wezwanie o pomoc. Za każdym razem ścigają się z czasem, gdyż w takich przypadkach to sekundy mogą zdecydować o czyimś życiu i najczęściej udaje nam się ten wyścig wygrać. Należy jednak pamiętać, że to głównie od zdrowego rozsądku osób wypoczywających nad wodą zależy, czy nie dojdzie do niepotrzebnej tragedii. Pamiętajmy o tym, że kąpiel i wchodzenie do wody w miejscach do tego nie wyznaczonych jest bardzo ryzykowna. Złym doradcą jest także alkohol, często idący w parze ze zbytnią wiarą we własne możliwści - zazanaczył Komendant Stołeczny Policji.

Zródło: informacja prasowa Samorządu Województwa Mazowieckiego

 

Powrót na górę strony