Krucha wyobrażnia
11 stycznia startuje w Warszawie kampania edukacyjno- społeczna "Krucha wyobraźnia" przygotowana przez Stołeczne WOPR. W związku z propagowaniem kampanii oraz wszystkich działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa nad zamarzniętymi zbiornikami, odbyła się dziś konferencja prasowa w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. Wzięli w niej udział przedstawiciele służb ratowniczych z Panią Prezydent Hanną Gronkiewicz-Walz oraz Dyrektor Biura Bezpieczeństwa Ewą Gawor na czele.
8 stycznia odbyła się konferencja prasowa dot. propagowania bezpiecznych zachowań nad zamarzniętymi zbiornikami wodnymi. Wzięli w niej udział Przezydent m.st Warszawy Hanna Gronkiewicz-Walz, Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor, Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg.Wojciech Łągiewka, Rzecznik Prasowy Komendanta Stołecznego Policji asp. sztab. Mariusz Mrozek oraz Prezez Stołecznego WOPR Paweł Błasiak.
Od 11 stycznia na monitorach w warszawskich tramwajach, autobusach oraz on-line będzie emitowany 15 sekundowy spot przygotowany przez WOPR we współpracy z PZU. Celem kampanii jest uświadomienie zagrożeń zwiążanych z nierozważnym wchodzeniem na lód.
Funkcjonariusze Komisariatu Rzecznego Policji od 2011 roku aktywnie realizują spotkania o charakterze edukacyjnym dot. właśnie bezpieczeństwa na lodzie. Specjalnie przygotowany program, którego bohaterem jest komiksowa postać Kapitana Wyderki, pomaga w przekazaniu istotnych wiadomości dzieciom i młodzieży.
Spotkania edukacyjne ostrzegające przed nieodpowiedzialnym przebywaniem na zamarzniętych zbiornikach wodnych rozpoczynają się już w listopadzie, a kończą najczęściej w marcu - gdy pokrywa lodowa ulega roztopieniu. Przekaz teoretyczny popierany jest licznymi pokazami ratownictwa lodowego przygotowywanym we współpracy z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz Strażą Pożarną.
Prewencyjne oddziaływanie opierają się również na plakatach informacyjnych rozwieszanych w placówkach dydaktycznych oraz miejscach gromadzenia się osób nad zamarzniętymi akwenami. Rozdawane komiksy tematyczne, kolorowanki dla najmłodszych oraz gry rodzinne, dodatkowo mają na celu pogłębiajć wiedzę z zakresu bezpieczeństwa na śniegu i lodzie. Nad Jeziorem Zegrzyńskim rozstawione są znaki „Uwaga! Lód Jest kruchy!”, zaprojektowane przez funkcjonariuszy komisariatu rzecznego aby przestrzegająć przed bezmyślnym wejściem na lód.
W trakcie ferii zimowych przeprowadzane są warsztaty w warszawskim Kino Praha, podczas których dzieci z rodzicami po seansie filmowym mogą dowiedzieć się o zagrożeniach jakie niesie ze sobą zamarznięta rzeka czy jezioro, nauczyć się używać sprzęt ratowniczy oraz wzywać i udzielać pomocy.
Na stronie internetowej komisariatu oraz facebookowym fanpage’u Kapitana Wyderki na bieżąco podawane są informacje z powstawania i zalegania pokrywy lodowej w całym rejonie działania komisariatu. Podawane sa również cenne informacje z autoratownictwa na lodzie oraz prawidłowego wzywania i udzielania pomocy w sytuacji załamania się lodu.
Rocznie w każdym okresie zimowym przeprowadzanych jest ponad 50 spotkań z bezpieczeństwa zimą, w których uczestniczy ok. 3 tyś słuchaczy.
Tradycyjnie i w tym roku w Porcie Praskim odbędzie się pokaz ratownictwa lodowego. Przed rozpoczęciem ferii zimowych uczniowie pobliskich szkół będą mogli jeszcze bardziej przybliżyć sobie charakterystykę zagrożenia i wiedzę dot. niesienia pomocy w przypadku zarwania się lodu.
O terminie pokazu poinformujemy wkrótce. Tym czasem odsyłamy do filmu "Ratowanie osób na zamarznietym zbiorniku wiodnym" -
http://szkolenia.policja.waw.pl/portal/wdz/1712/30168/Ratowanie_osob_na_zamarznietym_zbiorniku_wodnym__Poradnik_Policji.html