Profilaktyka i edukacja - „Bezpieczne Dziecko na Lodzie”
Policjanci Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie edukują dzieci i młodzież przez cały rok. Czas poprzedzający ferie zimowe i wakacje jest szczególnie wypełniony spotkaniami w placówkach oświatowych oraz goszczeniem w Komisariacie zaciekawionych pracą policji młodych ludzi. Funkcjonariusze rzeczni docierają do przedszkoli oraz szkół na wszystkich poziomach edukacyjnych. Konsekwentnie w jednym celu – aby korzystanie z uroków naturalnych zbiorników wodnych było jak najbardziej bezpieczne.
"Bezpieczne Dziecko na Lodzie” to program edukacyjno-profilaktyczny, który powstał pod koniec roku 2010. Jego finalnym akcentem był Piknik Rodzinny zorganizowany na Dzikiej Plaży w Nieporęcie nad skutym lodem Jeziorem Zegrzyńskim. Na pikniku odsłonięty został znak Uwaga! Lód jest kruchy! który od tej pory przypomina osobom spędzającym czas nad brzegiem jeziora, że nieprzemyślane wchodzenie na lód może skończyć się tragicznie.
W trakcie ostatnich czterech lat program doczekał się rozwinięcia głownie za sprawą materiałów edukacyjnych. Broszurki, kolorowanki i inne pomoce edukacyjne Kapitana Wyderki, pomagają w przekazywaniu wiedzy. Podczas spotkań policjanci używają specjalnie przygotowanych programów multimedialnych, dobranych do wieku słuchaczy. Dodatkowo prowadzone audycje i artykułu w lokalnych mediach o charakterze profilaktycznym, docierają do szerszej rzeszy odbiorców. A dla miłośników rozrywki, przygotowany został cykl warsztatów w jednym z warszawskich kin. Jednocześnie prowadzone tematyczne konkursy na portalu społecznościowym również sprzyjają przekazywaniu informacji dot. zachowań nad zamarzniętymi zbiornikami wodnymi. Z uwagi na rozległy rejon służbowy wyznaczony obszarami wodnymi (od Góry Kalwarii przez Warszawę do Nowego Dworu Mazowieckiego i Jeziora Zegrzyńskiego) zainteresowanych spotkaniami profilaktyczno-edukacyjnymi jest z roku na rok coraz więcej. W ciągu każdego roku w szkoleniach bierze udział ponad 10 tysięcy osób w różnym wieku.
Głównym celem spotkań profilaktycznych to zmniejszenie liczby utonięć oraz podniesienie wiedzy na temat zjawisk lodowych co powinno wpłynąć na wzrost prawidłowych zachowań w sytuacji zagrożenia (umiejętne wezwanie pomocy, udzielenie pomocy, samoratownictwo) w pobliżu naturalnych zbiorników wodnych skutych lodem. Dzięki bezpośrednim spotkaniom z funkcjonariuszami dzieci zdobywają pewność, że w sytuacjach niebezpiecznych należy skorzystać z pomocy służb odpowiedzialnych za pomoc.
Placówki oświatowe zainteresowane szkoleniem z w/w tematyki prosimy o kontakt mailowy.
kc.