Aktualności

Ferie zimowe tuż, tuż…

Data publikacji 13.01.2015

Przed zbliżającymi się feriami zimowymi funkcjonariusze Komisariatu Rzecznego Policji podczas spotkań w placówkach oświatowych przypominają o podstawowych zasadach bezpiecznego korzystania z uroków zimy oraz ostrzegają przed podejmowaniem spontanicznych, nieprzemyślanych decyzji wchodzenia na zamarznięte naturalne zbiorniki wodne.

Jak co roku przygotowania do ferii zimowych w Komisariacie Rzecznym Policji w Warszawie zaczynają się już w listopadzie. Funkcjonariusze starają się dotrzeć z cennymi uwagami dotyczącymi bezpieczeństwa do dzieci i młodzieży, już przed pierwszymi wyjazdami związanymi z feriami świątecznymi. W tym roku, ferie zimowe następują tuż po przerwie świątecznej, co może powodować duże rozluźnienie wśród najmłodszych, a także ich opiekunów. W konsekwencji zapominanie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa prowadzi wielokrotnie do tragedii…

Korzystanie z zamarzniętych zbiorników wodnych jest możliwe. Nie jest objęte żadnym prawnym zakazem. Jednak należy pamiętać, że uprawianie sportów zimowych powinno być zawsze zorganizowaną i nadzorowaną przez ratowników formą rekreacji. Niedopuszczalne jest natomiast impulsywne, nieprzygotowane i często samotne wchodzenie na zamarznięte jeziora czy rzeki.

Każde wejście na naturalny lód powinno zostać poprzedzone zdobyciem wiedzy o strukturze i powstawaniu lodu w stopniu elementarnym. Niezbędne jest korzystanie ze środków ratowniczych jak kamizelka asekuracyjna, kolce lodowe, rzutka rękawowa. Preferowane jest też, zdobycie szkolenia z zakresu samoratownictwa lodowego, co od lat praktykowane jest w krajach skandynawskich. Przewidywanie (wynikające z wiedzy i doświadczenia) zdarzeń może uchronić przed ewentualnymi niebezpieczeństwami.

Bezwzględny zakaz powinien dotyczyć wchodzenia dzieci na zamarznięte rzeki, sadzawki czy jeziora. Nie powinny one znajdować się blisko takich zbiorników bez opieki osób dorosłych. Pokrywa lodowa poryta niejednokrotnie śniegiem, jest bardzo zdradliwa – śnieg zasłania pęknięcia, oparzeliska oraz nie pozwala na wstępną, wzrokową ocenę stanu lodu. Znawcy opowiadają o zmieniającym się odcieniu i kolorze śniegu w miejscach, gdzie lód jest niewystarczająco wytrzymały, gruby. Grubość lodu wymieniana jako wystarczająca do utrzymania poruszającego się człowieka to 10 centymetrów lodu czystego. Niestety większość osób wchodzących na lód nie ma możliwości sprawdzenia grubości pokrywy lodowej oraz ocenienia jej pod względem wytrzymałości (lód mętny tzw, śniegolód – mieszanka śniegu, lodu, wody i powietrza pokrywa w różnej ilości lód czysty, obniżając jego wytrzymałość). Nie można też zdobyć pewności, że w każdym rejonie zamarzniętego zbiornika wodnego pokrywa lodowa posiada tę sama grubość i właściwości – wiele czynników związanych m.in. z nurtem, bogatą podwodną roślinnością, ujściem kolektorów ściekowych czy przepompowni wodnych, oraz innych czynników wpływa znacząco na obniżenie wytrzymałości nośnej lodu.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami profilaktycznymi komisariatu stworzonymi na potrzeby edukacji i profilaktyki niebezpiecznych zdarzeń na lodzie.

O wszelkich zagrożeniach lub zauważeniu potencjalnego niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia osób, prosimy o kontakt pod numer alarmowy 112.

Policjanci Komisariatu Rzecznego w ciągu trwania ferii będą odwiedzać placówki prowadzące zajęcia w ramach tzw. "Zimy w mieście". Przeprowadzone zostaną również warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży we współpracy z Kino Praha w Warszawie, o czym osobno i szczegółowo poinformujemy już wkrótce.

Dla najmłodszych funkcjonariusze przygotowali tematyczną książeczkę z kolorowankami i zadaniami przekazującymi niezbędną dla nich wiedzę o zagrożeniach związanych z wchodzeniem na zamarznięte jeziora (pliki do pobrania zamieścimy niedługo na stronie).

Wszystkim dużym i małym, życzymy miłego wypoczynku podczas tegorocznych ferii zimowych!

kc

Powrót na górę strony