Aktualności

„CZARNE PUNKTY” NAD WODĄ NA MAZOWSZU

Data publikacji 15.06.2009

Już w te wakacje na całym Mazowszu pojawi się 40 tablic znakujących tzw. czarne punkty nad wodą. Dzięki nim osoby wypoczywające nad jeziorem czy rzeką będą wiedziały, w jakich miejscach zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo swoje i najmłodszych. Dodatkowo samorząd województwa przygotował specjalny spot ostrzegający młodych ludzi przed konsekwencjami zbytniej brawury nad wodą.

Tylko w zeszłym roku w całym kraju utonęły 452 osoby, z czego na Mazowszu ok. 100 (na terenie podległym Komendzie Wojewódzkiej Policji w Radomiu – 70, a w Warszawie i okolicznych powiatach 28). wypadki zdarzały się w miejscach niestrzeżonych lub na dzikich plażach. Co znamienne, znacznie częściej dochodziło do nich nad rzekami, jeziorami czy nawet stawami niż nad morzem. Do największej liczby utonięć dochodzi w okresie letnim.Najczęstsze wypadki zdarzały się w miejscach niestrzeżonych lub na dzikich plażach. Co znamienne, znacznie częściej dochodziło do nich nad rzekami, jeziorami czy nawet stawami niż nad morzem. Do największej liczby utonięć dochodzi w okresie letnim.

Niebezpieczeństwa drogowe czyhające na kierowców oznaczone są na wiele sposobów, tymczasem woda nie daje aż tylu możliwości. Poza tym jednolitość tafli osłabia naszą czujność, a przecież jezioro czy rzeka są nieprzewidywalne. Jak pokazują policyjne statystyki, są miejsca, w których co roku zdarza się zdecydowanie więcej wypadków. Dlatego wspólnie z policją i pomysłodawcą akcji podinsp. Rafałem Batkowskim postanowiliśmy zaznaczyć je specjalnymi znakami ostrzegawczymi – tłumaczy Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik.Mam nadzieję, że nasze tablice będą impulsem do zachowania szczególnej ostrożności – zwłaszcza w czasie wakacji, kiedy najwięcej młodych osób planuje wypoczynek nad wodą – dodaje marszałek.
 
 
Tablice postawione zostaną głównie na dzikich plażach. Oznakowane będą te miejsca, w których do tej pory dochodziło do największej liczby utonięć, czy to z racji niebezpiecznych wirów, ukształtowania dna czy też zbytniej brawury kąpiących.
 
Insp. Ryszard Szkotnicki Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji zwraca uwagę na dużą liczbę utonięć na Mazowszu. – Niestety w wielu przypadkach są one efektem zbyt dużej brawury i nieostrożności. Dlatego naszym celem jest ostrzeżenie ludzi przed tragicznymi i nieodwracalnymi skutkami, jakie może nieść za sobą kąpiel w miejscach do tego nieprzystosowanych – podkreśla komendant.
 
Inspektor Adam Mularz, Komendant Stołeczny Policji, podkreśla: „ostrzeżenia dla kąpiących, stałe monitorowanie miejsc szczególnie niebezpiecznych przez Policję i inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na wodzie, a przede wszystkim ostrożność i wyobraźnia osób wypoczywających nad wodą to czynniki, które zdecydowanie zwiększają poziom bezpieczeństwa w tych miejscach”.
 
Forma tablic będzie bardzo prosta i czytelna. Czarno-żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność, natomiast wyrazista typografia i surowa grafika – czytelność. Wyprodukowanie tablic kosztowało 9 tys. zł Środki na ten cel przeznaczył Samorząd Województwa Mazowieckiego. Miejsca, w których staną znaki, wytypowały Komendy Wojewódzka i Stołeczna Policji.
 

 
W pierwszej kolejności pojawią się one w następujących miejscach:
 
·         Rzeka Wisła w miejscowości Kłoda, gm. Kozienice,
·         63 i 66 km rzeki Narew w Pułtusku,
·         Wyrobisko pożwirowe w miejscowości Gnojno, gm. Pułtusk,
·         Rzeka Radomka w miejscowości Goryń, gm. Jastrzębia,
·         Wyrobisko pożwirowe w miejscowości Brzuze, gm. Rzewnie,
·         Rzeka Bug w miejscowości Kamieńczyk, gmina Wyszków,
·         Wyrobisko pożwirowe w miejscowości Przyborowie, gm. Wąsewo,
·         Dorzecze Wisły w miejscowości Kępa Polska, gmina Bodzanów,
·         515 km rzeki Wisły, strona prawa, tzw. plaża „Rusałka”, Warszawa,
·         552 km rzeki Wisły, strona prawa, przy moście, Nowy Dwór Mazowiecki,
·         Jezioro Zegrzyńskie, plaża przy Hotelu 500, Zegrze Południowe,
·         Jezioro Zegrzyńskie, dzika plaża, Nieporęt,
·         Park Szczęśliwicki, Jeziorko Szczęśliwickie, Warszawa
·         zbiornik wodny, Moszna, gm. Brwinów,
·         kąpielisko „Glinianki”, Zielonka,
·         Jezioro Kiełpińskie, Kiełpno,
·         26 km rzeki Narwii, Wieliszew.
 
 
Od dziś – 15 czerwca w TVP3 rusza także emisja spotu przygotowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Film będzie przestrzegać młodych ludzi przed skutkami bezmyślnych skoków do wody.
 
 
Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urzędu Marszałkowskiego
Tel. 510  591  974
 
 
Nadkomisarz Marcin Szyndler
Rzecznik Prasowy
 komendanta stołecznego Policji
tel.: 022 603-76-76
 
Podinsp. Tadeusz Kaczmarek
Rzecznik Prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego  
tel: 048 345 26 25
 
 
 
Statystyka KWP Radom
W roku 2008 roku na terenie podległym Komendzie Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu odnotowano 70 przypadków utonięcia osób, co stanowi wzrost o 22,8% w porównaniu do 2007 roku (57 przypadków utonięcia).
 
 
 Liczba wypadków utonięć na terenie garnizonu mazowieckiego w latach 2007–2008
 
Utonięcia
(2007 r.)
Utonięcia (2008 r.)
KPP BIAŁOBRZEGI
0
2
KPP CIECHANÓW
0
3
KPP GARWOLIN
5
4
KPP GOSTYNIN
0
1
KPP GRÓJEC
1
1
KPP KOZIENICE
7
6
KPP LIPSKO
1
2
KPP ŁOSICE
1
1
KPP MAKÓW MAZ.
3
9
KPP MŁAWA
0
0
KMP OSTROŁĘKA
0
4
KPP OSTRÓW MAZ.
2
2
KMP PŁOCK
6
4
KPP PŁOŃSK
6
6
KPP PRZASNYSZ
1
0
KPP PRZYSUCHA
3
0
KPP PUŁTUSK
3
4
KMP RADOM
2
3
KMP SIEDLCE
2
2
KPP SIERPC
0
3
KPP SOCHACZEW
1
1
KPP SOKOŁÓW PODL.
1
0
KPP SZYDŁOWIEC
0
2
KPP WĘGRÓW
6
3
KPP WYSZKÓW
4
4
KPP ZWOLEŃ
0
0
KPP ŻUROMIN
0
0
KPP ŻYRARDÓW
2
3
Suma
57
70
Powrót na górę strony