Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Oko widzące pod wodą

Data publikacji 02.04.2025

Na terenie Portu Praskiego w Warszawie odbyło się szkolenie z obsługi przenośnego sonaru Aquaeye z wbudowaną sztuczną inteligencją, który zasilił wyposażenie w specjalistyczny sprzęt wykorzystywany przez Komisariat Rzeczny Policji w Warszawie. Sonar Aguaeye ma za zadanie wspomóc służby ratownicze działające nad zbiornikami wodnymi.

Podczas poszukiwań dla służb ratunkowych liczy się czas. Zwłaszcza jeśli mówimy o poszukiwaniach osób pod wodą, w zbiornikach dynamicznych czyli rzekach. Nurt rzeki, nieregularne dno, przenoszony piach i żwir bardzo utrudniają poszukiwania osób. Człowiek w procesie tonięcia kiedy ostatecznie zanurza się pod taflą wody musi zostać podjęty w zaledwie kilka minut. Jeśli zabraknie czasu w mózgu  na skutek niedotlenienia zachodzą nieodwracalne zmiany, mogące doprowadzić do śmierci.

Na terenie Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie odbyło się szkolenie teoretyczne i praktyczne z użytkowania sonaru  Aquaeye. Na szkoleniu poza funkcjonariuszami Komisariatu Rzecznego obecni byli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej w tym Jednostki  Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego w Warszawie, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwa Wodnego w Nowym Dworze Mazowieckim, żołnierze 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej oraz reprezentanci Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z m. st. Warszawy oraz kraju.

Po wysłuchaniu części teoretycznej rozpoczęły się ćwiczenia z użyciem nowoczesnego sonaru. W Porcie Praskim służby miały okazję przekonać się o skuteczności działania urządzenia. Sonar poprzez odczytywanie wysyłanych i powracających fal dźwiękowych zarejestrował w wodzie obecność manekina kształtem przypominającego człowieka oraz określił jego odległość od siebie.  Następnie nurek w komunikacji radiowej przemieszczał się do wyznaczonego punktu na sonarze aby odnaleźć manekina. Słaba widoczność w zbiorniku nie ułatwiała poszukiwań. Jednak ciągłe skanowanie sonarem akwenu pozwoliło rejestrować tor przemieszania się nurka na urządzeniu i szybsze doprowadzenie do celu.

Policjanci Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie otrzymali sonar, który wspomoże działania ratownicze nad zbiornikami wodnymi. Prostota w obsłudze urządzenia ma za zadanie przyśpieszyć czas użycia sonaru a zasięg odczytu do 50 metrów sprawdzi się nawet na obszernych akwenach. Konstrukcja umożliwia natychmiastowe przeszukiwanie obszarów wodnych co ma znacząco wpłynąć na czas wydobycia i ratowania ofiar utonięć.

 

mł. asp. Aleksandra Wasiak

 

  • Szkolenie na terenie Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie.
    Szkolenie na terenie Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie.
  • Szkolenie na terenie Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie.
    Szkolenie na terenie Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie.
  • Szkolenie na terenie Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie.
    Szkolenie na terenie Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie.

Film Sonar.mp4

Opis filmu: Oko widzące pod wodą

Wczytywanie pliku Odtwarzacz wideo.
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
 
1x
    • Rozdziały
    • Opisy wyłączone, zaznaczone
    • Napisy wyłączone, zaznaczone

      Pobierz plik Sonar.mp4 (format mp4 - rozmiar 43.48 MB)

      Powrót na górę strony