Służby ratunkowe w działaniach „Rescue2024”
Dzisiaj w Porcie Praskim na terenie Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie odbyły się ćwiczenia służb ratunkowych. Były one sprawdzianem umiejętności przed zbliżającym się sezonem letnim. Komisariat Rzeczny Policji wspólnie z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, Komendą Straży Miejskiej m.st. Warszawy, Stołecznym WOPR-em, Stołeczną Grupą Wojewódzką IPA Region Wisła-Warszawa oraz Galarem Jacht Klub Policjantów Wodnych przeprowadzili trening współpracy służb ratunkowych.
O godzinie 11:00 w Porcie Praskim odbyły się ćwiczenia z ratownictwa wodnego pod kryptonimem „Rescue 2024”. Wydarzenie otworzył odczytany list Marszałka Województwa Mazowieckiego pana Adama Struzika skierowany do wszystkich obecnych, zwłaszcza służb ratunkowych biorących udział w działaniach. Treningowi umiejętności ratowniczych na wodzie przyglądali się zaproszeni goście, w szczególności:
Reprezentujący Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała broni Marka Sokołowskiego, gen. bryg. Grzegorz Skorupski
Dyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa – pan Jarosław Misztal
Prezes Portu Praskiego Nowe Inwestycje – pani Bożena Grybalow
Pełnomocnik prezydenta m. st. Warszawy ds. zagospodarowania Wisły – pan Jan Piotrowski
Dyrektor Biura Zarządu Cargotor – pani Monika Jaroszuk
Dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa Państwa Akademii Sztuki Wojennej dr. Piotr Hac wraz ze studentami
Tegoroczne ćwiczenia Rescue 2024 przedstawiły działania służb ratunkowych podczas kolizji skutera wodnego z łodzią motorową, na której w skutek uderzenia wybucha pożar. Pod wpływem uderzenia sternik skutera wodnego, będący pod wpływem alkoholu wpada do wody. Na łodzi motorowej znajdują się dwie osoby, tylko jedna z nich posiada założoną kamizelkę ratunkową. W konsekwencji kolizji, jedna z osób znajdująca się na dziobie łodzi motorowej, bez sprzętu ratunkowego gwałtownie wpada do wody i po chwili znika pod lustrem wody. Na łodzi wybucha pożar a sternik znajdujący się na jednostce pływającej nie posiadając sprzętu gaśniczego nie jest w stanie zapanować nad sytuacją. Zdesperowany wzywa pomoc po czym skacze z zajętej ogniem łodzi do wody.
W sprawdzianie umiejętności służby ratunkowe dysponowały łodziami i pojazdami służbowymi Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Miejskiej. Ponadto w treningu umiejętności doskonale sprawdził się skuter wodny z platformą Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz bezzałogowy systemem powietrzny Komendy Głównej Policji z zamontowanymi zrzutowymi bojami pneumatycznymi wykorzystywanymi w ratownictwie wodnym.
Motywem przewodnim organizacji działań było podnoszenie poziomu współpracy służb ratunkowych oraz testowanie najnowszego sprzętu. Ważnym celem wydarzenia było również utrwalanie standardów bezpiecznych zachowań nad wodą, zwiększanie świadomości zagrożeń związanych z wypoczynkiem nad zbiornikami wodnymi oraz uczulenia na istotę własnego bezpieczeństwa oraz osób bliskich. Zdarzenie obrazowo przedstawiło konsekwencje braku asekuracji na wodzie w postaci kamizelki ratunkowej bądź asekuracyjnej.
Osoby przybyłe na wydarzenie w tym dzieci i młodzież szkolna, po obejrzeniu ćwiczeń „Rescue 2024” miały możliwość wziąć czynny udział w atrakcjach przygotowanych przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Centralny Wojskowy Klub Sportowy Legia Warszawa, Typhoon Polska Nurkowanie i Technika Nur-Tech, Sekcję Doboru Kadr Komendy Stołecznej Policji, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, grupę Twój Ratownik oraz Robert Bosch z systemem monitoringu wizyjnego.
Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom oraz służbom ratunkowym za zaangażowanie oraz chęć pogłębiana wiedzy i umiejętności. Dziękujemy również Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodnemu i Kanalizacji za warszawską kranówkę tak bardzo ważną w każdy upalny dzień.
mł. asp. Aleksandra Wasiak