Aktualności

Ćwiczenia RESCUE 2024

Data publikacji 21.05.2024

21 maja na akwenie Jeziora Zegrzyńskiego odbyły się ćwiczenia służb ratunkowych. Działania z zakresu ratownictwa wodnego były sprawdzianem umiejętności przed zbliżającym się sezonem letnim. Komisariat Rzeczny Policji w Warszawie wspólnie z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie oraz Legionowskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym przeprowadził trening współpracy służb ratunkowych.

O godzinie 11:00 na Jeziorze Zegrzyńskim odbyły się ćwiczenia z ratownictwa wodnego pod kryptonimem „Rescue 2024”. Działaniom służb ratunkowych przyglądali się zaproszeni goście, w szczególności:  

Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej – st. bryg. Maciej Bieńczyk wraz z Naczelnikiem Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej -  st. bryg.  Arturem Wójcikiem,

Burmistrz Serocka –  Pan Artur Borkowski,

Wójt Gminy Rzekuń – Pan Bartosz Podolak wraz z Radnym Gminy Rzekuń – Panem Stanisławem Dmochowskim,

Zastępca Dowódcy 9 Brygady Wsparcia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych – płk. Krzysztof Rawski,

płk. Jacek Tomaszuk z Departamentu Kontroli Ministerstwa Obrony Narodowej,

Szef Oddziału Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej  - płk. Karol Malinowski,

Zastępca Komendanta Centrum Szkolenia Policji w Legionowie – insp. Tomasz Rylski,

Komendant Miejski Policji w Ostrołęce – insp. Mirosław Olszewski,

 Komendant Powiatowy Policji w Wyszkowie – mł. insp. Krzysztof Szczudło,

Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej – kpt. mgr. Andrzej Kopciuch,

Prezes Zarządu Głównego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego  – Pan Paweł Błasiak,  

Wiceprezes Agencji Mienia Wojskowego Sinevia – Pan Marek Jassak,

Wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego PUL w Wołominie –  płk. prof. Dariusz Kuziel wraz z uczniami,

Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne w Nowym Dworze Mazowieckim – Pan Norbert Wysocki,

mjr Michał Damps wraz ze st. chor. sztab. Dariuszem Jędrowskim z 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.

Do uczestników i organizatorów wydarzenia Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik skierował list, który został odczytany.  

Tegoroczne ćwiczenia Rescue 2024 przedstawiły działania służb ratunkowych podczas kolizji skutera wodnego z łodzią motorową, na której w skutek uderzenia wybucha pożar. Pod wpływem uderzenia sternik skutera wodnego, nie wyposażony w kask ochronny, z ubraną na sobie kamizelką asekuracyjną wpada do wody. Na łodzi motorowej  znajdują się dwie osoby, tylko jedna z nich posiada założoną kamizelkę asekuracyjną. W konsekwencji kolizji, jedna z osób znajdująca się na dziobie łodzi motorowej, bez założonej kamizelki ratunkowej bądź asekuracyjnej gwałtownie wpada do wody i po chwili znika pod lustrem wody. Na łodzi wybucha pożar a sternik znajdujący się na jednostce pływającej nie posiadając sprzętu gaśniczego nie jest w stanie zapanować nad sytuacją. Zdesperowany wzywa pomoc po czym skacze z zajętej ogniem łodzi  do wody.  Do osób wzywających pomoc, unoszących się wodzie zostaje zrzucony przez bezzałogowy system powietrzny Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne w Nowym Dworze Mazowieckim sprzęt pneumatyczny, który przy kontakcie z wodą rozkłada się stanowiąc dodatkową asekurację.

Osoby w ubranym sprzęcie ratunkowym i asekuracyjnym zostały podjęte przez ratowników Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie i Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Z kolei osoba, która wpadła do wody bez sprzętu ratunkowego nie jest w stanie o własnych siłach wypłynąć na powierzchnię. Rozpoczynają się poszukiwania z udziałem płetwonurka Państwowej Straży Pożarnej. Miejsce działań poszukiwawczych na wodzie zabezpiecza policja. Płetwonurek namierza osobę pod wodą, która zostaje podjęta na pokład łodzi. Osoba nie wykazuje  funkcji życiowych, zostaje przeprowadzona resuscytacja krążeniowo - oddechowa. Ratownicy na noszach przetransportowują poszkodowanego do brzegu, gdzie czeka załoga pogotowia ratunkowego.

W międzyczasie okazuje się, że od sternika skutera wodnego jest wyczuwalna woń alkoholu. Przybyła na miejsce radiowozem służbowym załoga Komisariatu Rzecznego Policji legitymuje osobę oraz sprawdza zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Informacja o nietrzeźwym sterniku zostaje potwierdzona przez załogę, policjanci zatrzymują mężczyznę i przetransformowują do Komisariatu w celu przeprowadzenia dalszych czynności.  

W pewnym momencie do dyżurnego jednostki trafia informacja o ropopochodnej substancji unoszącej się na powierzchni wody, wydobywającej się najprawdopodobniej z silnika uszkodzonej na skutek kolizji łodzi motorowej. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie zabezpieczają miejsce i przy pomocy rękawa sorpcyjnego uniemożliwiają rozlew niebezpiecznych dla środowiska substancji. Jednostka straży pożarnej usuwa niebezpieczną ciecz w możliwie najkrótszym czasie.

W sprawdzianie umiejętności służby ratunkowe dysponowały Policyjnymi łodziami służbowymi oraz Państwowej Straży Pożarnej, pojazdami służbowymi Policji, Wojska oraz Państwowej Straży Pożarnej, skuterem wodnym z platformą Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz bezzałogowym systemem powietrznym Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne w Nowym Dworze Mazowieckim z zamontowanymi zrzutowymi bojami pneumatycznymi wykorzystywanymi w ratownictwie wodnym.

Motywem przewodnim organizacji działań było podnoszenie poziomu współpracy służb ratunkowych oraz testowanie najnowszego sprzętu. Ważnym celem wydarzenia było również utrwalanie standardów bezpiecznych zachowań nad wodą, zwiększanie świadomości zagrożeń związanych z wypoczynkiem nad zbiornikami wodnymi oraz uczulenia na istotę własnego bezpieczeństwa oraz osób bliskich. Zdarzenie obrazowo przedstawiło konsekwencje braku asekuracji na wodzie w postaci kamizelki ratunkowej bądź asekuracyjnej. 

Osoby zaineresowane działaniami służb mundurowych, miały możliwość po obejrzeniu ćwiczeń „Rescue 2024” zapoznać się ze szczegółami przyjęć do służby w policji. Funkcjonariusze Sekcji ds. Doboru Wydziału Kadr Komendy Stołecznej Policji służyli swoją wiedzą i niezbędnymi materiałami edukacyjnymi.

Wszyscy uczestnicy i organizatorzy mogli również liczyć na poczęstunek zorganizowany przez Agencję Mienia Wojskowego Sinevia. Wszystkim biorącym udział w ćwiczeniach Rescue 2024 gratulujemy zaangażowania w podnoszenie własnych kwalifikacji ratowniczych.


mł. asp. Aleksandra Wasiak

Zdjęcia: Daniel Niezdropa

 • Ćwiczenia RESCUE 2024
 • Ćwiczenia RESCUE 2024
 • Ćwiczenia RESCUE 2024
 • Ćwiczenia RESCUE 2024
 • Ćwiczenia RESCUE 2024
 • Ćwiczenia RESCUE 2024
 • Ćwiczenia RESCUE 2024
 • Ćwiczenia RESCUE 2024
 • Ćwiczenia RESCUE 2024
 • Ćwiczenia RESCUE 2024
 • Ćwiczenia RESCUE 2024
 • Ćwiczenia RESCUE 2024
 • Ćwiczenia RESCUE 2024
 • Ćwiczenia RESCUE 2024
 • Ćwiczenia RESCUE 2024

Film Ćwiczenia RESCUE 2024

Opis filmu: Ćwiczenia RESCUE 2024

Pobierz plik Ćwiczenia RESCUE 2024 (format mp4 - rozmiar 38.67 MB)

Powrót na górę strony