Aktualności

Bezpieczna majówka na wodzie

Data publikacji 30.04.2024

W związku ze zbliżającą się majówką i sprzyjającymi prognozami pogody policjanci Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie będą prowadzić wzmożone działania na wodzie. Apelujemy o rozwagę i zadbanie o bezpieczeństwo nasze, bliskich oraz osób postronnych.

                                                    

Długi weekend sprzyja licznym wyjazdom. Dodatkowo zapowiadająca się słoneczna pogoda i wysokie temperatury sprzyjają spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Funkcjonariusze Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie będą prowadzić w okresie długiego majowego weekendu kontrole na wodzie.

Zadbajmy o własne bezpieczeństwo i miłe wspomnienia z wypoczynku. Funkcjonariusze przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

  • Pływaj tylko w miejscach wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników. Z policyjnych statystyk wynika, że do największej liczby utonięć dochodzi w miejscach niestrzeżonych, lecz nie zabronionych. W następnej kolejności wypadki utonięć występują podczas kąpieli w miejscach zabronionych, ogólnie pojętej  nieostrożności nad wodą oraz braku rozwagi w czasie łowienia ryb.

 

  • Ogólnie pojęta nieostrożność nad wodą dotyczy zwłaszcza:  kąpieli w miejscach niestrzeżonych, wskakiwania do wody bez schłodzenia ciała, wchodzenia do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających,  kąpieli w wodzie nieznanej, odpływania daleko od brzegu, kąpieli po zmroku lub podczas ograniczonej widoczności, nieznajomości zasad korzystania ze sprzętu pływającego, nieznajomości podstawowych zasad bezpieczeństwa na wodzie.

 

  • Statystyki policyjne wskazują, że do największej liczby utonięć dochodzi na rzekach. Kolejnym niebezpiecznym miejscem, gdzie odnotowano najwyższą liczbę utonięć są jeziora. Najwięcej zagrożeń dotyczących tonięcia policjanci odnotowali w godzinach popołudniowych. Zdarzenia najczęściej dotyczyły osób powyżej 50 roku życia oraz osób w przedziale wiekowym pomiędzy 31-50 rokiem życia. 

 

  • Nie spożywaj alkoholu w miejscach publicznych takich jak plaża. Pamiętaj, na nowo otwartym Moście pieszo-rowerowy w Warszawie obowiązuje zakaz spożywania alkoholu. Prowadzenie pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, wodnym bądź powietrznym po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka podlega karze aresztu lub grzywny nie niżej niż 2500 złotych. 

 

  • Szlak wodny to też droga! Przestrzegaj znaków na wodzie, bądź uprzejmy, pamiętaj o zasadzie ruchu prawostronnego.  Pamiętaj, jeśli znajdujesz się na mniejszej jednostce pływającej z większą możliwością manewru, ustąp pierwszeństwa.

 

  • Zadbaj o prawidłowe wyposażenie na łodzi czy statku.  Statek powinien być wyposażony w środki bezpieczeństwa zgodne z wpisem w dokumencie rejestracyjnym lub dokumencie bezpieczeństwa statku. W przypadku kiedy statek nie posiada dokumentu rejestracyjnego lub dokumentu bezpieczeństwa, powinien być wyposażony w środki bezpieczeństwa w liczbie odpowiadającej liczbie osób na nim przebywających. Zgodnie z Ustawą o Żegludze Śródlądowej statkiem jest urządzenie pływające o napędzie mechanicznym lub bez napędu mechanicznego.

 

  • Nad wodą można również wędkować. Pamiętaj, aby łowić rekreacyjnie należy posiadać kartę wędkarską, zezwolenie, znać łowiska, wymiary i obręby ochronne. Relaks nad wodą wiąże się ze znajomością obowiązującego prawa. Warto zapoznać się ze stosownymi przepisami przed wyjazdem.

 

  • Najczęstszymi wykroczeniami ujawnionymi przez policjantów na terenie działania Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie są czynności naruszające przepisy żeglugi śródlądowej, rybactwa śródlądowego, ochrony przyrody oraz wykroczenia przeciwko urządzeniom użytku publicznego w myśl kodeksu wykroczeń.

 

mł. asp. Aleksandra Wasiak

 

 

 

 

Powrót na górę strony