Bezpieczne ferie
Funkcjonariusze jak co roku prowadzą zajęcia w stołecznych szkołach i przedszkolach dotyczących bezpiecznego wypoczynku w okresie zimowym. Temat często powtarzany ale to właśnie daje gwarancję utrwalenia najważniejszych informacji.
Na spotkaniach z dziećmi i młodzieżą funkcjonariusze tłumaczą dlaczego wchodzenie na lód jest niebezpieczne, gdzie można bezpiecznie bawić się na śniegu i lodzie, co robić kiedy widzimy osobę pod którą załamał się lód oraz jak wygląda akcja ratunkowa.
Zasady bezpiecznego wypoczynku zależą od nas samych, zapamiętaj:
-
Chcąc pojeździć na łyżwach wybieraj miejsca sprawdzone i bezpieczne czyli lodowiska. Wchodzenie na pokrywę lodową na jeziorze, stawie czy rzece zawsze stanowi ogromne ryzyko. Nigdy nie wiadomo jaka jest nośność lodu, grubość pokrywy lodowej na zbiorniku wodnym jest różna w zależności od miejsca.
-
Kiedy chcesz pojeździć na sankach z górki wybieraj miejsca oddalone od ulicy, parkingu, zbiornika wodnego, chodnika, lasu i zabudowań. Pamiętaj aby dokładnie obejrzeć tor zjazdu. Czy nie ma tam wystających przedmiotów które mogą nagle zatrzymać pędzące sanki? Czy pod śniegiem nie ma lodu który może rozpędzić sanki do zbyt dużej prędkości bądź zmienić nagle tor jazdy?
-
Urządzając bitwę na śnieżki pamiętaj aby nie celować w głowę drugiej osoby. Nie rzucaj śniegiem twardym, ubitym z kawałkami lodu, kamieni bądź patyków. Zwróć uwagę aby śnieg którym zamierzamy w kogoś rzucić nie był brudny.
-
Wybierając się na stok pamiętaj aby zjeżdżać z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności. Uważaj na innych aby się z nikim nie zderzyć, wyprzedzaj zachowując bezpieczną odległość. Nie zatrzymuj się na trasie. Gdy upadniesz usuń się jak najszybciej z toru jazdy. Więcej informacji w akcji Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku, organizowanej przez Komendę Główną Policji.
-
Jeśli jesteś świadkiem wypadku, pomóż. Kiedy zarwie się pod kimś lód pamiętaj nie wchodź na pokrywę lodową. Zadzwoń pod numer alarmowy 112, zorientuj się czy jest ktoś w pobliżu kto może Ci pomóc. Nawiąż kontakt z osobą poszkodowaną, uspokój ją, powiedź że już wezwałeś pomoc. Spróbuj rzucić przedmiot wypornościowy osobie w potrzebie, jeśli jest blisko możesz spróbować ściągnąć ją do brzegu przy pomocy np. liny. Pamiętaj jednak że twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Chcąc pomagać zadbaj najpierw o własne bezpieczeństwo.
-
Czy znasz już darmową aplikację Ratunek? Dzięki aplikacji możesz w prosty sposób wezwać pomoc nad wodą bądź w górach czyli wszędzie tam gdzie trudno określić dokładnie swoje położenie. Aplikacja zrobi to za Ciebie i w momencie wysłania zgłoszenia ratownicy dostaną wiadomość z Twoją lokalizacją. Szczegóły dotyczące bezpłatnej aplikacji „Ratunek” w linku poniżej:
mł. asp. Aleksandra Wasiak