Aktualności

Ćwiczenia z ratownictwa wodnego „Bezpieczne wakacje 2023”

Data publikacji 15.06.2023

Na terenie Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie odbyły się ćwiczenia z ratownictwa wodnego służb mundurowych. Celem przedsięwzięcia było doskonalenie umiejętności związanych z ratownictwem wodnym i przekazanie wiedzy dzieciom, młodzieży i dorosłym o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

Na terenie Portu Praskiego w siedzibie Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie odbyły się ćwiczenia z ratownictwa wodnego. Celem wydarzenia było utrwalanie współpracy służb ratunkowych podczas różnego rodzaju zdarzeń na zbiornikach wodnych. Dodatkowo prezentowanie różnych i możliwych do zastosowania technik działania służb ratunkowych służyło uzmysłowieniu wszystkim zgromadzonym, jak poważnym żywiołem jest woda.

Wydarzenie rozpoczął Komendant Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie mł. insp. Marek Gago, krótką przemową oraz przywitaniem zgromadzonych gości: I Zastępcę Komendanta Stołecznego Policji insp. Krzysztofa Smelę, Dyrektora Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa m. st. Warszawy Michała Domaradzkiego, Pełnomocnika Prezydenta m. st. Warszawy ds. Wisły Jana Piotrowskiego, Komendanta Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m. st. Warszawy st. bryg. Romana Krzywiec, Komendanta Straży Miejskiej m. st. Warszawy Magdalenę Ejsmont, Prezesa Zarządu Głównego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Pawła Błasiaka, Prezesa Zarządu Portu Praskiego Adama Pykiel, Naczelnika Wydziału Doskonalenia Zawodowego Komendy Stołecznej Policji insp. Sławomira Cisowskiego, Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Stołecznej Policji mł. insp. Jacka Urbaniaka, Dowódcę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego mł. bryg. Łukasza Panasiuka, Dowódcę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 bryg. Andrzeja Mierzejewskiego i Dyrektora Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie Sławomira Majcher.

Działaniom prowadzonym na terenie jednostki przyglądali się również uczniowie szkół podstawowych Pragi Północ oraz Pragi Południe, jak również uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół im. Michała Konarskiego w Warszawie.

Prezentowane ćwiczenia w Porcie Praskim komentował Zastępca Naczelnika Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie podkom. Marcin Zawadzki. Akcja rozpoczęła się na łodzi pychowej, w której znajdowały się trzy osoby. Jedna z osób, nie mająca na sobie żadnej asekuracji, była pod wpływem alkoholu i przez własną nieuwagę oraz bezmyślność wypadła z łodzi. Spożyty alkohol spowodował u mężczyzny dezorientację, szybkie wychłodzenie ciała oraz silny skurcz w kończynie dolnej, brak asekuracji wywołał trudności z utrzymaniem się na powierzchni wody. Pozostałe osoby będące na łodzi zawiadomiły służby ratunkowe poprzez numer 112 oraz podjęły decyzję o próbie podjęcia tonącego mężczyzny z wody.

Niestety brak przeszkolenia i wiedzy spowodował, że łódź z dwiema osobami na pokładzie (jedna miała na sobie kamizelkę ratunkową, druga nie)  przewróciła się i wszystkie osoby wpadły do wody. Przybyłe na miejsce służby ratunkowe potwierdziły dyżurnemu jednostki interwencję zleconą i natychmiast, dzieląc się działaniami, przystąpiły do akcji ratunkowej. Mężczyzna pod wpływem alkoholu został wyciągnięty z wody przez załogę straży miejskiej, przekazany na skuter stołecznego WOPRu, przetransportowany do brzegu i przebadany przez przybyłą na miejsce załogę zespołu medycznego Oddziałów Prewencji Policji KSP. Mężczyzna został również przebadany na ilość alkoholu w wydychanym organizmie, zapadła decyzja o przetransportowaniu mężczyzny do ośrodka dla osób nietrzeźwych.

Jedna z kobiet, która wypadła z łodzi, a miała na sobie kamizelkę ratunkową, również szybko została podjęta z wody przez policjantów, przekazana na skuter stołecznego WOPRu, a następnie przetransportowana do brzegu. Kobiecie poza strachem, wyziębieniem i zgubieniem w wodzie buta, nic się nie stało. Ratownicy szybko zadbali o komfort termiczny kobiety i uspokoili ją, że zrobią wszystko, co w ich mocy, aby odnaleźć trzecią osobę z łodzi. Ta jednak nie miała na sobie kamizelki ratunkowej ani żadnej  asekuracji, co bardzo zmniejszało szanse na jej odnalezienie.

Załoga policjantów Komisariatu Rzecznego Policji zgłosiła dyżurnemu informację o dwóch osobach podjętych z wody oraz o braku efektów poszukiwania trzeciej osoby, która zanurzyła się pod lustro wody. Zapadła szybka decyzja o konieczności użycia na miejscu zdarzenia nurka PSP. Policyjny patrol motorowodny zabezpieczył miejsce zdarzenia. Po kilku minutach poszukiwań, nurkowi udało się wyciągnąć spod wody kobietę, która została podjęta na pokład łodzi strażackiej. Jednak długi okres przebywania pod wodą skutkował brakiem wyczuwalnych czynności życiowych. Służby ratunkowe natychmiast przystąpili do pomocy przedmedycznej i rozpoczęli resuscytację krążeniowo-oddechową.

Kobieta została przekazana załodze zespołu medycznego, została jej udzielona specjalistyczna pomoc, jednak w dalszym ciągu nie odzyskała przytomności. Karetka pogotowia przezwiozła poszkodowaną do szpitala, nie otrzymano informacji od komentatora zdarzenia, że kobieta odzyskała przytomność.

Akcja ratunkowa dobiegła końca, widać było wzburzoną wodę, świadczącą o dynamice działań  oraz łodzie służbowe komisariatu rzecznego, straży pożarnej i straży miejskiej. Wszyscy z obserwujących przeanalizowali, co poszło nie tak, jak można było zapobiec nieszczęściu oraz co zrobić, aby się dobrze zabezpieczyć na wodzie.

Po ćwiczeniach służb ratunkowych wszyscy zgromadzeni w Porcie Praskim mieli okazję obejrzeć pokaz możliwości skuterów wodnych grupy Kawasaki Polska, demonstrację działania działka wodnego na łodzi straży pożarnej oraz instruktaż taktyki i techniki podejmowania interwencji i samoobrony wykonany przez straż miejską.

Dla podsumowania wydarzenia dzieci, młodzież i wszystkie osoby dorosłe mogły na terenie Komisariatu Rzecznego Policji, odwiedzić przygotowane stoiska i  posłuchać o zasadach bezpieczeństwa nad wodą oraz wypróbować sprzęt ratunkowy i asekuracyjny, poćwiczyć pierwszą pomoc i masaż serca, obejrzeć wystawę tradycji historycznej policji wodnej, sprzęt ratunkowy stołecznego WOPRu oraz sprzęt do sportu i rekreacji Kawasaki Polska, spróbować swoich możliwości na strzelnicy Centralnego Wojskowego Klubu Sportowego Legi Warszawa Sekcji Strzeleckiej oraz sprawdzić, czy łatwo jest trafić w dziesiątkę z łuków i broni laserowej Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Wszyscy zgromadzeni mogli ugasić emocje wodą przygotowaną przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji m. st. Warszawy. Dodatkowo uczniowie wszystkich przybyłych szkół otrzymali na pamiątkę tegorocznych ćwiczeń i podsumowania wiadomości materiały edukacyjne przygotowane przez Delegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w Dzielnicy Praga Północ i Praga Południe oraz Sekcję ds. Doboru Wydziału Kadr Komendy Stołecznej Policji.

 

mł. asp. Aleksandra Wasiak/ea

Zdjęcia: Marek Szałajski

Film: sierż szt. Gabriela Putyra

 

 

Film Film

Opis filmu: Film

Pobierz plik Film (format mp4 - rozmiar 32.8 MB)

Powrót na górę strony