Aktualności

Ćwiczenia „Bezpieczne wakacje na wodzie”

Data publikacji 22.06.2022

W poniedziałek na terenie Portu Praskiego odbyły się ćwiczenia z ratownictwa wodnego. Policjanci Komisariatu Rzecznego Policji wspólnie z Państwową Strażą Pożarną oraz warszawskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym przeprowadzili pokazy akcji ratunkowej w przypadku tonięcia osób na skutek wywrotki łodzi.

20 czerwca o 10:00 na terenie Komisariatu Rzecznego Policji odbyły się ćwiczenia, w formie pokazu, w których wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 255, Szkoły Podstawowej nr 395 oraz uczniowie klasy ratownictwa medycznego z LXXII Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie.

Głównym celem przedsięwzięcia było zaprezentowanie technik, urządzeń i sposobów działania Policji i podmiotów pozapolicyjnych w sytuacji tonięcia osób podczas wywrotki łodzi. Policjanci Komisariatu Rzecznego Policji współpracowali ze strażakami Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 i nr 1 grupy ratownictwa wodno-nurkowego oraz ratownikami WOPR. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak w praktyce wygląda akcja ratunkowa, w jaki sposób dyżurny jednostki porozumiewa się z policjantami na miejscu zdarzenia oraz w jaki sposób współpracują ze sobą służby ratunkowe. Słuchacze przekonali się również, jak skomplikowana może być akcja ratunkowa, jeśli sami na własne ryzyko wchodzimy na pokład jednostki pływającej bez kamizelki ratunkowej.

Akcja przeprowadzonych ćwiczeń przedstawiała historię dwóch osób, które pewnego dnia postanowiły popływać na łódce. Jedna z osób ubrała kamizelkę ratunkową, natomiast druga zignorowała wskazanie i postanowiła wejść na pokład łodzi bez kamizelki ratunkowej. Początkowo nic złego się nie dzieje, jednak sytuacja staje się niebezpieczna, kiedy osoby wpadają do wody. Kobieta ubrana w kamizelkę ratunkową utrzymuje się na powierzchni wody, nerwowo wymachuje rękoma, jednocześnie dając jasny sygnał, że potrzebuje pomocy. Natomiast druga osoba, która nie zdecydowała się na ubranie kamizelki ratunkowej błyskawiczne ginie pod powierzchnią wody. Dyżurny jednostki otrzymuje informację o osobach w wodzie i natychmiast wysyła na miejsce patrol motorowodny. Na miejscu policjanci potwierdzają informację o zdarzeniu, widzą jedną osobę utrzymującą się na powierzchni wody, której udzielają pomocy i przekazują załodze WOPR, przybyłej na miejsce na skuterze z platformą.

Funkcjonariusze Policji z łodzi służbowej zabezpieczają miejsce zdarzenia i czekają na załogę PSP wraz z płetwonurkiem. Dopiero po przybyciu strażaków na miejsce i zejściu płetwonurka do wody, udaje się podjąć osobę, która zginęła pod wodą. Policjanci zgłaszają dyżurnemu, że osoba wyciągnięta z wody nie wykazuje czynności życiowych. Ze względu na upływający czas służby ratunkowe podejmują decyzję o przetransportowaniu osoby na pokład łodzi policyjnej, która w szybkim tempie transportuje osobę na brzeg. Funkcjonariusz cały czas prowadzi resuscytację krążeniowo-oddechową. Policjanci przekazuję osobę załodze pogotowia i zgłaszają informacje dyżurnemu. Akcja ćwiczeń kończy się, kiedy policjanci zabezpieczają łódź dryfującą po zbiorniku wodnym, aby nie spowodowała kolizji na wodzie.

Po przeprowadzonych ćwiczeniach uczniowie wzięli udział w prelekcji na temat bezpiecznego wypoczynku nad wodą, po czym mieli okazję poćwiczyć akcję przeprowadzania pierwszej pomocy oraz masażu serca. Wycieczkę do Komisariatu Rzecznego Policji zwieńczyły materiały edukacyjne, które utrwalą zdobytą wiedzę o bezpieczeństwie nad wodą.

Gośćmi wydarzenia byli Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji mł. insp. Dariusz Ejsmont, Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Artur Rudzik, Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m. st. Warszawy Michał Domaradzki, Prezes warszawskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Paweł Błasiak, Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Miasta Stołecznego Warszawy Piotr Mazurek.

Tekst: sierż. szt. Aleksandra Wasiak/ea

Zdjęcia: Marek Szałajski

Film: mł. asp. Rafał Rutkowski

 • Bezpieczne wakacje na wodzie
  Bezpieczne wakacje na wodzie
 • Bezpieczne wakacje na wodzie
  Bezpieczne wakacje na wodzie
 • Bezpieczne wakacje na wodzie
  Bezpieczne wakacje na wodzie
 • Bezpieczne wakacje na wodzie
  Bezpieczne wakacje na wodzie
 • Bezpieczne wakacje na wodzie
  Bezpieczne wakacje na wodzie
 • Bezpieczne wakacje na wodzie
  Bezpieczne wakacje na wodzie
 • Bezpieczne wakacje na wodzie
  Bezpieczne wakacje na wodzie
 • Bezpieczne wakacje na wodzie
  Bezpieczne wakacje na wodzie
 • Bezpieczne wakacje na wodzie
  Bezpieczne wakacje na wodzie

Film BEZPIECZNE WAKACJE NA WODZIE.mp4

Pobierz plik BEZPIECZNE WAKACJE NA WODZIE.mp4 (format mp4 - rozmiar 47.42 MB)

Film BEZPIECZNE WAKACJE NA WODZIE_spot.mp4

Pobierz plik BEZPIECZNE WAKACJE NA WODZIE_spot.mp4 (format mp4 - rozmiar 37.83 MB)

Powrót na górę strony