Czarne punkty wodne
Wczoraj na terenie Komisariatu Rzecznego Policji odbyła się konferencja prasowa poświęcona akcji oznaczania niebezpiecznych kąpielisk tzw. czarnymi punktami wodnymi. W tym roku na terenie województwa Mazowieckiego pojawią się cztery nowe czarne punkty wodne, łącznie na terenie województwa będzie 125 takich punktów.
Od 2009 roku Samorząd Województwa Mazowieckiego wspólnie z Komendą Policji w Radomiu oraz Komendą Stołeczną Policji, prowadzą akcję prewencyjną polegającą na oznaczeniu miejsc niebezpiecznych, zwanych czarnymi punktami wodnymi. Przed zgubnymi konsekwencjami kąpieli w takich miejscach ostrzegają charakterystyczne czarno-żółte tablice.
Akcja przynosi dobre efekty, w 2021 roku na terenie województwa mazowieckiego doszło do 38 utonięć. Dla porównania w 2020 roku liczba ta wynosiła 58 osób. Najczęstszą przyczyną utonięć jest brawura, alkohol oraz lekkomyślność.
W okresie letnim zwłaszcza w czasie urlopu często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Koniecznie chcemy zrealizować założony plan wypoczynku, co nie zawsze łączy się z warunkami, jakie spotykamy na miejscu „wymarzonych wakacji”. Warto jednak pamiętać, aby przy wyborze kąpieliska kierować się zdrowym rozsądkiem. Wybierajmy miejsca strzeżone, dbajmy o własne bezpieczeństwo.
Komisariat Rzeczny Policji przestrzega, jeśli zauważysz osobę, która się topi, pamiętaj o własnym bezpieczeństwie. Pomagasz telefonując pod numer 112, powiadamiając służby ratunkowe o zaistniałej sytuacji. Jeśli masz obok siebie sprzęt ratowniczy typu: koło ratunkowe, rzutka ratunkowa rzuć je osobie tonącej. Pamiętaj, że wchodząc do wody narażasz się na niebezpieczeństwo. Każda kolejna osoba w wodzie potrzebująca pomocy, wydłuża akcję ratunkową.
sież. sztab. Aleksandra Wasiak