Verbum non arma ("słowem, nie orężem")
Wyciągnięta w kierunku uczestników zgromadzeń "otwarta dłoń policji" to policyjne Zespoły Antykonfliktowe. Zespoły antykonfliktowe Policji Republiki Czeskiej zostały utworzone w 2006 roku. Obecnie działają we wszystkich 14 komendach wojewódzkich w całym kraju i stanowią integralną częścią działań w trakcie zabezpieczeń.
Zespoły antykonfliktowe składają się głównie z funkcjonariuszy policji z okręgowych i lokalnych jednostek Policji Republiki Czeskiej, na zasadzie wolontariatu. Zadaniem Policji Republiki Czeskiej jest wykorzystanie wszelkich dostępnych środków prewencyjnych przed każdą operacją, zwłaszcza kolegów z zespołów antykonfliktowych. Do tej pory uczestniczyli w ponad 3500 zabezpieczeniach.
Wysoki poziom profesjonalizmu i sukcesy naszych zespołów dostrzegli również koledzy z zagranicy, którzy przejęli również nasze doświadczenia w swoich krajach, a konkretnie w Polsce, na Słowacji i na Ukrainie.
11 kwietnia na terenie Prezydium Policji Republiki Czeskiej odbyło się robocze i przyjacielskie spotkanie zespołów z całej Republiki Czeskiej. W wymianie dobrych praktyk uczestniczyli także koledzy słowaccy, austriaccy i polscy.
„Byłem osobiście przy narodzinach zespołów antykonfliktowych i wiem, że ich droga nie była łatwa. Swoją pozycję i uznanie zdobyli dzięki ogromnej pracy, wysokiemu profesjonalizmowi, a przede wszystkim empatycznemu podejściu podczas bardzo wymagających zabezpieczeń. Życzę wszystkim zespołom antykonflikrowym powodzenia w nadchodzących latach i aby nigdy nie zabrakło im "słów", ponieważ są one ich "bronią". Macie mój wielki szacunek, koledzy i koleżanki z zespołów antykonfliktowych! – powiedział dyrektor Zarządu Służby Prewencji Policji płk. Petra Sehnoutki.
kpt. Hana Rubášová
rzecznik prasowa PP PČR
tłumaczenie robocze: insp. S. Cisowski
https://www.policie.cz/clanek/verbum-non-arma.aspx