Aktualności

Coraz więcej osób wywołuje fałszywy alarm na Lotnisku Chopina w Warszawie

Data publikacji 13.09.2023

Policjanci KPPL Warszawa Okęcie z dużym niepokojem obserwują znaczący wzrost liczby podejmowanych interwencji wobec osób, które fałszywą informacją o posiadaniu niebezpiecznego przedmiotu w swoim bagażu wprowadzają w błąd obsługę lotniska. Sprawcy przestępstw i wykroczeń swoim zachowaniem powodują niepotrzebne czynności, które w takich przypadkach są podejmowane przez personel lotniska oraz służby państwowe. Osoby łamiące przepisy nie mogą liczyć na taryfę ulgową ze strony policjantów.

W ostatnich dwóch miesiącach policjanci KPPL Warszawa Okęcie podjęli 46 interwencji wobec osób, które wywołały fałszywe alarmy na terenie Lotniska Chopina. W tym okresie lotniskowi funkcjonariusze odnotowali 3 przestępstwa polegające na fałszywym zawiadomieniu o zagrożeniu oraz 46 wykroczeń w związku z wprowadzaniem w błąd obsługi lotniska co do zawartości swojego bagażu.

Policjanci informują, iż zgodnie z procedurą pracownicy odprawiający pasażerów na lot pytają czy osoba posiada w swoim bagażu niebezpieczne przedmioty. Odpowiedzi pasażerów traktowane są poważnie. Przekazanie w wyniku głupoty, czy też żartu fałszywej informacji skutkuje najczęściej interwencją policjantów.

Mundurowi wobec 41 sprawców wykroczeń zastosowali postępowanie mandatowe, 3 osoby pouczono oraz skierowano 2 wnioski o ukaranie do Sądu.

Policjanci informują, że sprawcy przestępstwa z art. 224a kodeksu karnego grozi kara od 6 miesięcy do nawet 12 lat pozbawienia wolności. Natomiast popełnienie wykroczenia z art. 66 kodeksu wykroczeń zagrożone jest karą aresztu, ograniczenia wolności lub grzywną do 1500 złotych. Ponadto takie zachowanie może skutkować ewakuacją lotniska oraz spowodować utrudnienia w jego funkcjonowaniu. Dodatkowo przewoźnik lotniczy lub kapitan statku powietrznego może zadecydować o niewpuszczeniu na pokład takiej osoby.

dś/mw

  • Interwencja Policji wobec sprawcy wykroczenia z art. 66 kodeksu wykroczeń
    Interwencja Policji wobec sprawcy wykroczenia z art. 66 kodeksu wykroczeń
Powrót na górę strony