Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Areszt za spacerowanie z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19

Data publikacji 26.02.2021

Lotniskowi policjanci zatrzymali mężczyznę, który otrzymał informację od obsługi medycznej o pozytywnym wyniku testu na COVID-19, po czym odmówił wskazania miejsca odbycia izolacji oraz natychmiastowego zastosowania się do obowiązujących obostrzeń. 41-latek został zatrzymany. Decyzją sądu dwa miesiące spędzi w areszcie.

W poniedziałek późnym wieczorem do punktu pobrań wymazów na badanie w kierunku COVID-19 na Lotnisku Chopina zgłosił się mężczyzna po wynik testu, który był u niego przeprowadzony dzień wcześniej. Mężczyzna otrzymał informację od obsługi medycznej o pozytywnym wyniku testu na obecność COVID-19. Pracownicy punktu pobrań poinformowali go o konieczności wskazania miejsca odbycia izolacji i natychmiastowego zastosowania się do obowiązujących obostrzeń. Mężczyzna odmówił podania miejsca izolacji, a następnie udał się na halę odlotów lotniska w celu wylotu do Azerbejdżanu.

Policjanci Komisariatu Policji Portu Lotniczego Warszawa Okęcie niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia udali się na terminal lotniska i zatrzymali mężczyznę. 41-letni obywatel Azerbejdżanu został umieszczony w policyjnej izbie zatrzymań. Mężczyźnie przedstawiono zarzut z art. 165§1 kk, tj. sprowadzenie niebezpieczeństwa poprzez powodowanie zagrożenia epidemiologicznego lub szerzenie choroby zakaźnej. Sąd Rejonowy dla. m. st. Warszawy na wniosek KPPL Warszawa Okęcie oraz Prokuratury Rejonowej Warszawa Ochota zastosował wobec 41-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres dwóch miesięcy.

Policjanci apelują o odpowiedzialne zachowanie osób objętych izolacją. Łamanie obowiązujących przepisów w tym zakresie powoduje bardzo poważne zagrożenie epidemiologiczne. Osoba, która uzyska pozytywny wynik na obecność COVID-19 automatycznie zostaje objęta izolacją co oznacza konieczność natychmiastowego udania się do miejsca odbywania izolacji i absolutny zakaz jego opuszczania. Ponadto za przestępstwo sprowadzenie niebezpieczeństwa poprzez powodowanie zagrożenia epidemiologicznego lub szerzenie choroby zakaźnej kodeks karny przewiduje od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Apelujemy również do świadków o zdecydowaną reakcję w sytuacji gdy widzimy osobę łamiącą nałożoną na nią izolację.

Powrót na górę strony