Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sfałszował legitymację

Data publikacji 10.12.2009

Przestępstwo przerobienia dokumentu polega na dokonywaniu fizycznych zmian w istniejącym autentycznym dokumencie. Czynu takiego dopuścił się 18-letni Paweł S., który sfałszował legitymację szkolną poprzez przystawienie pieczęci w polu przedłużającym jej ważność. Przestępstwo wyszło na jaw, gdy posłużył się tą legitymacją podczas kontroli biletów. Już wkrótce poniesie konsekwencje swojego postępowania.

Kontroler ZTM w czasie sprawdzania biletów w kolejce metra wychwycił, że w legitymacji, którą posłużył się nastoletni pasażer prawdopodobnie dokonano zmian. Poprosił o pomoc policjantów, którzy potwierdzili jego podejrzenia. Posługujący się sfałszowanym dokumentem Paweł S. został zatrzymany.

Takie zachowanie skutkuje odpowiedzialnością karną za przestępstwo z art. 270§ 1 kk, które polega na podrobieniu lub przerobieniu dokumentu lub też użyciu takiego dokumentu jako autentycznego. Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5.

Dokonywanie fizycznych zmian w istniejącym autentycznym dokumencie poprzez np.: wprowadzenie nowych fragmentów, usuwanie już istniejących, zmiany zapisów np. przez wpisanie innej daty, przekreślenia itp. jest przerobieniem dokumentu.
Za przerobienie dokumentu uznać należy także dokonanie takich zmian, które doprowadziły do tego, iż dokument po przerobieniu odpowiada swą treścią rzeczywistości, czyli np. przerobienie błędnie wpisanego nazwiska na nazwisko o właściwym brzmieniu lub, jak w tym przypadku, „uaktualnienie” ważności legitymacji.

/ah/
 

Powrót na górę strony