Gruzińscy kryminalni z wizytą w Komisariacie Policji Metra Warszawskiego
Już po raz kolejny metrowscy policjanci mieli zaszczyt gościć zagraniczną delegację. Tym razem z wizytą w tutejszej jednostce zawitali policjanci Departamentu Centralnej Polityki Kryminalnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji, pod przewodnictwem dyrektora departamentu płk. Davida Natriashvili. Głównym celem spotkania było przekazanie dobrych praktyk i rozwiązań funkcjonujących w jednostkach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo pasażerów podziemnej kolei.
Gruzińskich funkcjonariuszy przywitał Komendant Komisariatu Policji Metra Warszawskiego - mł. insp. Robert Głowacki. Na początku spotkania członkowie delegacji poznali strukturę organizacyjną, zadania poszczególnych wydziałów, główne priorytety działania oraz specyfikę funkcjonowania tutejszej jednostki. Przy tej okazji zwrócono uwagę na podobieństwa charakteryzujące metro warszawskie oraz podziemną kolei w stolicy Gruzji Tibilisi. Podobna długość linii metra, liczba stacji oraz natężenie ruchu pasażerskiego spowodowały, że rozmowy na temat bezpieczeństwa stały się nieocenione dla obydwu stron.
Policjanci z Gruzji byli pod ogromnym wrażeniem organizacji służby i głęboko zainteresowani zadaniami wykonywanymi przez policjantów z poszczególnych komórek. Zobaczyli jak wygląda codzienna praca funkcjonariuszy ogniw patrolowych i ogniwa wywiadowczego. Podczas zwiedzania komisariatu zaprezentowano im zasady funkcjonowania i wykorzystywania monitoringu wizyjnego do przeciwdziałania i wykrywania przestępstw i wykroczeń oraz zabezpieczania imprez masowych, jak również realizowane kampanie profilaktyczne dotyczące m.in. kradzieży kieszonkowych, problematyki żebractwa i bezdomności oraz zagrożeń
o charakterze terrorystycznym.
Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze i było bardzo dobrą okazją do zapoznania się ze specyfiką pracy Policji w Polsce i w Gruzji, a przede wszystkim z rozwiązaniami wspomagającymi walkę z przestępczością w systemach takich jak metro. Wymieniono także doświadczenia w zakresie szeroko pojętej prewencji kryminalnej. Dzięki takim wizytom można odkrywać różnice i podobieństwa w sposobie pełnienia i organizacji służby, a także różnice i podobieństwa w systemie prawnym oraz różnice kulturowe, które wyznaczają charakter podejmowanych działań przez instytucje porządku publicznego.
ac