Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kieszonkowcy nie mają świąt

Data publikacji 03.04.2015

Przedświąteczna atmosfera udziela się nam wszystkim. W pośpiechu, w ferworze przedświątecznych zakupów nietrudno, abyśmy zapomnieli o własnym bezpieczeństwie. Jesteśmy w jednym miejscu, a myślami już w kolejnym.Nasze zachowania stają się machinalne, rutynowe.A złodzieje kieszonkowi właśnie ten czas i atmosferę wykorzystują.

Pamiętajmy o tym, że dla kieszonkowców te dni są bardzo „pracowite”, właśnie wówczas mają doskonałe warunki do działania.Wykorzystują tłok, bądź też sami go umiejętnie tworzą. Korzystają z naszego pośpiechu i rozkojarzenia. Spośród otaczających osób wybierają swoją ofiarę. Obserwują ją przez pewien czas, a często sprawdzają, czy jest „elektryczna”, tzn. czy będzie reagować w sytuacji opróżniania kieszeni.

„Doliniarze” patrzą gdzie chowa się pieniądze.Dlatego szczególną czujność zachowujmy w centrach handlowych, na targowiskach, bazarach, przy bankomatach,
a również we wszystkich środkach komunikacji miejskiej. Starajmy się pamiętać, że w każdym z tych miejsc jesteśmy szczególnie narażeni na utratę torebki, portfela,
czy telefonu. Złodzieje nie próżnują.

Nie ulega wątpliwości, że ulubionym miejscem „pracy” kieszonkowców są środki komunikacji miejskiej. Wykorzystują oni zamieszanie i tłok, a często sami go powodują, aby ułatwić sobie działanie. Szczególną operatywność wykazują przy wsiadaniu i wysiadaniu, gdy uwaga zajęta jest czymś innym. „Kieszony” najczęściej działają w grupach, ale zatłoczone w godzinach szczytu metro, stwarza dogodne warunki nawet dla pojedynczego i mało doświadczonego złodzieja. Kieszonkowcy nie różnią się niczym od przeciętnego pasażera.

Podróżując metrem pamiętaj: torebkę trzymaj przed sobą i przytrzymuj ją ręką, portfel noś w wewnętrznej zapiętej kieszeni. Nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu, rozdziel je i porozmieszczaj po kieszeniach. Jeśli masz przy sobie większą ilość pieniędzy unikaj zatłoczonych pojazdów, lepiej poczekać kilka minut na następną kolejkę metra, niż zostać okradzionym.

Ponadto, należy bezwzględnie wystrzegać się chowania telefonów komórkowych oraz dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek,
oraz w bocznych, niezamykanych kieszeniach toreb. Warto zareagować na tzw. sztuczny tłok i zamieszanie w kolejce metra, windzie oraz ruchomych schodach. Jeżeli wyczuwamy, że ktoś się o nas opiera, czerwona lampka powinna się zaświecić.

W każdym przypadku, kiedy poczujemy się zagrożeni, kiedy będziemy świadkami przestępstwa czy wykroczenia, zgłośmy to na Policję. Niepokojące sygnały można przekazywać dzwoniąc na nr 997 lub 112.

ac

Powrót na górę strony