Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Informatory MSW: Terroryzm - co robić w sytuacji zagrożenia

Data publikacji 31.03.2015

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowuje broszury zawierające wskazówki, jak zachować się w przypadku wystąpienia zagrożeń o charakterze terrorystycznym. Informatory powstaną do końca kwietnia i przekazane będą m.in. do szkół, a także wykorzystywane w trakcie szkoleń administratorów obiektów użyteczności publicznej (np. instytucji czy centr handlowych). Broszury znajdą się również na stronie www.antyterroryzm.gov.pl.

 

Poradniki pt. Zasady postępowania w przypadku zagrożenia terrorystycznego będą skierowane do mieszkańców oraz administratorów i zarządców budynków. Wskazywać będą, na jakie sytuacje należy zwracać uwagę i jak postępować w przypadku podejrzenia zagrożenia o charakterze terrorystycznym. Opracowania są jednym z elementów podnoszenia świadomości na temat zagrożeń o charakterze terrorystycznym.

Poradnik dla mieszkańców będzie zbiorem podstawowych zasad dotyczących właściwych zachowań w konkretnych sytuacjach, np. jakie działania należy podjąć w przypadku alarmu bombowego, zarówno jeśli informacja ta została przekazana osobiście, jak i telefonicznie lub za pomocą poczty e-mail. Dodatkowo w informatorze znajdą się wskazówki, jak zachować się, gdy staniemy się zakładnikami oraz w momencie, gdy do akcji wkroczą już antyterroryści.

Broszura dla administratorów będzie natomiast zawierała praktyczne wytyczne dla postępowania instytucji w przypadku zagrożeń o charakterze terrorystycznym, m.in. jakie działania należy podejmować w przypadku otrzymania informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego oraz jak rozpoznać, że przesyłka, którą otrzymała instytucja, jest podejrzana.

Narodowy Program Antyterrorystyczny na lata 2015-2019

W Polsce, jak dotąd, ryzyko ataku terrorystycznego utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy zupełnie wolni od tego rodzaju zagrożeń. W celu wzmocnienia przygotowania społeczeństwa oraz służb na możliwość wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych przygotowany został „Narodowy Program Antyterrorystyczny na lata 2015-2019”. Jednym z zadań Programu jest podnoszenie świadomości obywateli na temat charakteru zagrożenia oraz pożądanych zachowań w sytuacjach jego wystąpienia.

Wiceminister MSW Grzegorz Karpiński przedstawił w Senacie główne założenia przygotowanego w resorcie Programu. Przypomniał, że 12 marca w Warszawie odbyły się ćwiczenia antyterrorystyczne. Podczas tego typu ćwiczeń sprawdzane były nie tylko działania służb, ale też np. reakcje społeczeństwa. Po pierwszych strzałach, do KSP, z informacją o niepokojącej sytuacji, zadzwoniła zaledwie jedna osoba. Sytuacja ta wykazała, że wzmocnienie informacyjne społeczeństwa w kwestii zagrożeń terrorystycznych jest niezwykle istotne.

msw.gov.pl

Powrót na górę strony