Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Pozory mylą, dowód nie"

Data publikacji 12.01.2015

"Pozory mylą, dowód nie" to hasło ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej, której partnerami są Komenda Główna Policji i Związek Browary Polskie. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem sprzedaży alkoholu niepełnoletnim. Chcemy między innymi przypomnieć sprzedawcom o konieczności sprawdzania dowodów tożsamości młodych osób, które chcą kupić alkohol, jeśli mają wątpliwości co do ich pełnoletniości.

 

 Jej celem jest zwrócenie uwagi sprzedawców, ale również świadków sprzedaży w sklepach, że dorosły wygląd nie oznacza dojrzałości.
Osoby poniżej 18 roku życia mają stosunkowo łatwy dostęp do alkoholu. Ten problem dostrzega większość z nas.

Żeby kupić alkohol nastolatki stosują różne sztuczki: poważny ubiór, pomoc dojrzalej wyglądającego kolegi, czy przekonywanie sprzedawcy, że dowód mają, ale zostawili go w domu. To tylko niektóre z nich. Stąd hasło kampanii społecznej „Pozory mylą, dowód nie”. Organizatorzy, czyli Komenda Główna Policji i Związek Browary Polskie, chcą zwrócić uwagę na problem zakupu alkoholu przez osoby, które nie ukończyły 18 lat.

Chcemy przypomnieć sprzedawcom, że sprzedaż alkoholu małoletnim to przestępstwo. Chcemy również zwrócić uwagę, by sprzedawcy dokładnie sprawdzali datę urodzenia zamieszczoną na dokumencie, jakim posługuje się osoba, która chce kupić alkohol.

Od stycznia 2001 roku dowody osobiste wydawane są także osobom poniżej 18. roku życia i różnią się tylko i wyłącznie datą ważności (wydawane są na 5 lat).Od ponad ośmiu lat w polskim prawie nie ma pojęcia dowodu tymczasowego.

dn/kgp

 
 
 
 
Zainstaluj wtyczkę FLash'a aby zobaczyć odtwarzacz.

Policyjny program zapobiegania przestępczości i innym zjawiskom patologii społecznej
„DEBATY  SPOŁECZNE na terenie województwa mazowieckiego”

Debaty społeczne realizowane są w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej”, polegającego na koordynacji działań Policji, administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych w celu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Debaty mają na celu zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań społeczeństwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa. Pozwalają także na wymianę informacji między Policją a mieszkańcami garnizonu stołecznego o istniejących zagrożeniach, dzięki czemu będą mogły zostać wypracowane wspólnie metody ich eliminowania.

 

 

Udział w spotkaniach brali:

  • Komendant Stołeczny Policji,
  • Wojewoda Mazowiecki,
  • Prezydent m.st. Warszawy
  • oraz burmistrzowie dzielnic i miast.

Uczestniczyli w nich również przedstawiciele komend rejonowych i powiatowych Policji garnizonu stołecznego, jednostek straży miejskich, reprezentanci samorządów, instytucji pomocowych, organizacji pozarządowych, spółdzielni mieszkaniowych oraz liderzy i przedstawiciele lokalnych społeczności.

Komendanci Rejonowi oraz Powiatowi Komendy Stołecznej Policji organizują debaty społeczne, we własnym zakresie, na poziomie lokalnym - gmin i poszczególnych dzielnic Warszawy.

Powrót na górę strony