„STOP ŻEBRACTWU”
Ograniczenie liczby osób trudniących się żebractwem, w szczególności z wykorzystywaniem małoletnich, bezradnych i niepełnosprawnych to główny cel, jaki postawili sobie stołeczni policjanci podczas realizacji programu prewencyjnego „STOP ŻEBRACTWU”. Do zbierania informacji o osobach żebrzących, miejscach, w których dochodzi do tego procederu oraz udzielania pomocy żebrzącym policjanci zapraszają inne instytucje i organizacje społeczne.
Żebractwo jest zjawiskiem społecznym, które często stanowi zagrożenie dla poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Ten proceder coraz częściej jest wykorzystywany jako sposób łatwego uzyskania pieniędzy od osób, które sądzą, że w ten sposób pomagają innym. Wielu ludzi zdrowych, zdolnych do pracy traktuje żebractwo jako sposób na życie. Dla zdobycia większych zysków do zbiórek pieniędzy wykorzystywane są dzieci lub osoby niepełnosprawne. Czasem natarczywość żebrzącego przeradza się nawet w groźby lub zachowania agresywne wobec osoby, która nie chce go wesprzeć finansowo.
W ramach realizacji programu "Stop żebractwu" policjanci będą kontrolować miejsca, w których mogą przebywać osoby żebrzące. Osobom żyjącym w ubóstwie przekazywane będą informacje o instytucjach i organizacjach, w których mogą uzyskać niezbędną pomoc. Wobec osób łamiących prawo, szczególnie wykorzystujących do zbierania pieniędzy osoby małoletnie, bezradne lub niepełnosprawne, wyciągane będą surowe konsekwencje karne.
Prosimy o przekazywanie informacji o miejscach lub niepokojących zachowaniach osób żebrzących. Nie dajmy społecznego przyzwolenie na proceder, jakim jest żebractwo. Zjawisko to powoduje zakłócanie porządku publicznego i niejednokrotnie zasila kieszenie oszustów. Jeśli chcemy naprawdę pomóc najuboższym, skontaktujmy się z właściwą organizacją, lub sami wyciągnijmy do nich pomocną dłoń.
ac