„Zatrzymać nienawiść” – seminarium w KSP
Przekazanie wiedzy prawnej oraz wypracowanie algorytmów dotyczących właściwej reakcji funkcjonariuszy Policji na przestępstwa motywowane nienawiścią to główny cel dzisiejszego seminarium w stołecznym garnizonie, nad którym honorowy patronat objęli: Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, Rzecznik Praw Obywatelskich i Wojewoda Mazowiecki.
„Zatrzymać nienawiść – przeciwdziałanie i reakcja na przemoc fizyczną i psychiczną oraz mowę nienawiści wobec osób z grup narażonych na dyskryminację” – pod takim tytułem na terenie Oddziału Prewencji Policji w Warszawie odbyło się dziś seminarium połączone z panelami dyskusyjnymi. Wzięła w nim udział kadra kierownicza stołecznej komendy, policjanci służby kryminalnej, prewencyjnej oraz funkcjonariusze na co dzień zajmujący się rozpoznawaniem zagrożeń bezpieczeństwa imprez masowych oraz przestępczością pseudokibiców. Seminarium zostało podzielone na dwie części; w pierwszej głos zabrali zaproszeni goście, natomiast w drugiej części spotkania odbyły się cztery równoległe panele dyskusyjne.
Zaproszonych gości oraz wszystkich uczestników seminarium w imieniu Komendanta Stołecznego Policji nadinsp. Dariusza Działo powitał jego Pełnomocnik ds. Ochrony Praw Człowieka podinsp. Marcin Szyndler. W swoim wystąpieniu podkreślał znaczącą rolę komendy stołecznej w zwalczaniu przestępstw z nienawiści oraz zapobieganiu rozprzestrzeniania się tego rodzaju zdarzeń. Ze względu na dużą społeczną szkodliwość tych czynów problematyka przestępstw z nienawiści jest w stałym zainteresowaniu komendy stołecznej, o czym świadczą między innymi szkolenia z tego zakresu.
Merytoryczną część seminarium otworzyła Zastępca Dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania - Monika Ksieniewicz, która przedstawiła cele, obszar działania i etapy realizacji Krajowego Programu Działań na rzecz Równego Traktowania a odwołując się do wielu bieżących wydarzeń potwierdziła celowość i potrzebę jego wdrażania. O prawnych aspektach przestępstw z nienawiści i kwalifikacji zdarzeń motywowanych nienawiścią mówiła prokurator Edyta Petryna z Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Generalnej. Następnie głos zabrał doradca sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych dr Lech Nijakowski i omówi źródła przestępstw motywowanych nienawiścią, skalę problemu oraz społeczne konsekwencje przestępstw z nienawiści. Jacek Purski ze Stowarzyszenia „Nigdy Więcej” zaanalizował środowiska pseudokibiców, chuliganów stadionowych oraz omówił ich zachowania motywowanymi nienawiścią. Temat: „Wyrównywania szans, czyli o sile stereotypów i ich wpływie na wybory kobiet i mężczyzn w Policji” poruszyła dr Maria Pawłowska z Polskiej Akademii Nauk. Część wykładową zakończył Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka - mł. insp. Krzysztof Łaszkiewicz, który przedstawił koncepcję funkcjonowania „Zespołu ds. strategii równych szans w Policji”.
W drugiej części spotkania uczestnicy seminarium podzieleni na cztery zespoły dyskutowali w odrębnych panelach. Pierwszy pn.: „Oblicza nietolerancji w życiu codziennym – próba diagnozy, sposoby przeciwdziałania i reakcji” skierowany był przede wszystkim do policjantów pionu prewencji. Funkcjonariusze specjalizujący się w tematyce pseudokibiców rozmawiali natomiast na temat „Przejawów nacjonalizmu, ksenofobii i antysemityzmu na polskich stadionach”. Prawne aspekty przestępstw motywowanych nienawiścią, kwalifikacje i kazusy były przedmiotem dyskusji dla policjantów służb kryminalnych. Czwarty panel był skierowany do przełożonych wyższego szczebla i obejmował swoim zakresem tematykę wyrównywania szans, siły stereotypów i ich wpływie na wybory kobiet i mężczyzn w Policji.
Po zakończeniu seminarium zostanie opracowany materiał dydaktyczny na nośniku DVD oraz broszura informacyjno-edukacyjna przeznaczona do dalszego wykorzystania w trakcie kaskadowych szkoleń w komórkach organizacyjnych Komendy Stołecznej Policji. Wartością dodaną seminarium będzie propagowanie równości szans dla kobiet i mężczyzn w różnych aspektach życia społeczno-zawodowego w formacji mundurowej, jaką jest Policja.
Organizatorem seminarium był Pełnomocnik Komendanta Stołecznego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka przy udziale Wydziału Prewencji oraz Wydziału Doskonalenia Komendy Stołecznej Policji.
Zespół Prasowy KSP
Elżbieta Sandecka-Pultowicz
Zdjęcia Dominik Mikołajczyk