Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny odzyskany telefon

Data publikacji 07.04.2014

Podczas patrolowania stacji „Centrum”, policjanci z metra ujawnili u 23 – letniej mieszkanki Warszawy, poszukiwany telefon komórkowy. Kobieta został zatrzymana, kiedy okazało się, że posiadany przez nią telefon, utracono w wyniku kradzieży.

Około południa, policjanci zwrócili uwagę na kobietę, która przebywała na antresoli stacji metra „Centrum”. Podczas legitymowania, 23 – letnia kobieta. Opowiedziała funkcjonariuszom o „promocyjnie” zakupionym telefonie. Funkcjonariusze postanowili sprawdzić posiadany przez nią telefon komórkowy. Szybko okazało się, że aparat figuruje w policyjnym systemie, jako utracony w wyniku kradzieży.

Kobieta tłumaczył się, że „komórkę” zakupił od znajomego za 400 złotych, nie był jednak w stanie podać bliższych danych osoby, z którą dokonała tej transakcji. Przy zakupie nie otrzymała także oryginalnego opakowania oraz karty gwarancyjnej, karty pamięci i karty SIM.

Poszukiwany przez Komendę Rejonową Policji Warszawa III, aparat telefoniczny marki Samsung został zabezpieczony, a po zakończeniu czynności trafi do prawowitego właściciela.

Przypominamy, iż w myśl art. 292. § 1. Kodeksu Karnego, sprawca nie musi wiedzieć, że rzecz pochodzi z przestępstwa. Jedynie okoliczności, w jakich ją nabywa, winny mu nasunąć myśl, iż rzecz została uzyskana za pomocą czynu zabronionego.

Typowymi okolicznościami nieumyślnego paserstwa mogą być: zakupienie przedmiotu od nieletniego, po rażąco niskiej cenie, przy podejrzanie ostrożnym zachowaniu się sprzedawcy, odmawiającego okazania dokumentu tożsamości i spisania danych dotyczących jego osoby. Kupno telefonu komórkowego bez opakowania, ładowarki, karty gwarancyjnej, to także przesłanki do zastosowania przepisów dotyczących paserstwa nieumyślnego.

ac

Powrót na górę strony