Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Komiks dla młodzieży

Data publikacji 14.02.2014

Komiks opublikowanych w ramach kampanii "Nie jesteś na sprzedaż"

 

Handel ludźmi stanowi współczesną formę niewolnictwa. Bieda i niepewność jutra, problemy ekonomiczne i polityczne zmuszają ludzi do wyjazdu z kraju w poszukiwaniu lepszego życia. Ludzie traktowani są jak towar, który można sprzedać oraz wykorzystać do pracy lub komercyjnych aktów nierządu. Osoby zatrudnione legalnie lub nielegalnie w wielu sektorach gospodarki, takich jak rolnictwo czy przemysł spożywczy, pracują często za minimalne stawki albo w ogóle nie otrzymują wynagrodzenia. Codziennie dowiadujemy się o przypadkach domowego niewolnictwa stosowanego wobec osób pracujących u rodzin, gdzie są wykorzystywane, poniżane i poddawane bardzo  intensywnemu rytmowi pracy. Ofiarą tego procederu paść zarówno mężczyźni, kobiety, jaki i dzieci.

Handel ludźmi stanowi obecnie poważny problem w Europie. Jego powstrzymanie leży w interesie ogólnym, gdyż stanowi zagrożenie dla praw człowieka i podstawowych wolności demokratycznych. Konwencja Rady Europy dotycząca działań przeciwko handlowi ludźmi z 2005 roku stanowi,
iż „handel ludźmi stanowi pogwałcenie praw człowieka i przestępstwo przeciwko godności i integralności istoty ludzkiej” oraz że „handel ludźmi czyni z nich niewolników”.

Konwencja Rady Europy jest pierwszym europejskim dokumentem mającym na celu zapewnienia: zapobiegania handlowi ludźmi, ochrony ofiar oraz ścigania osób trudniących się tym procederem. Konwencja ma zastosowanie: w przypadku wszelkich przejawów handlu ludźmi, na poziomie krajowym i międzynarodowym, powiązanych bądź nie z przestępczością zorganizowaną, dla ofiar, którymi mogą być kobiety, mężczyźni lub dzieci oraz w przypadku wszelkich form wykorzystania: seksualnego, pracy przymusowej, niewolnictwa lub podobnych praktyk oraz handlu organami ludzkimi.

Przeczytaj więcej na www.coe.int/trafficking

W 2006 roku Dyrekcja Generalna  Praw Człowieka Rady Europy opublikowała materiał w formie komiksu pn. „Nie jesteś na sprzedaż”. Historie Taliny, Fabii, Iwo, Anny i Sofii przedstawiają wszystkie powyższe formy wyzysku. Stanowią one ostrzeżenie dla obywateli państw członkowskich Rady Europy, której głównym celem jest ochrona praw człowieka.

Dzięki działaniom Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej możliwym było zapewnienie druku 100 tys. egzemplarzy komiksu w języku polskim, które zostały przesłane do wszystkich kuratoriów oświaty
w celu dystrybucji w szkołach i placówkach oświatowych ze szczególnym uwzględnieniem szkół zawodowych i techników. W ramach kontynuacji powyższego działania, we wrześniu 2009 roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zleciło druk 60 tys. egzemplarzy ulotek informacyjnych wykorzystywanych w kampanii.

Za realizację kampanii skierowanej do młodzieży szkolnej odpowiedzialne jest Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Grupa Robocza międzyresortowego Zespołu do Spraw Zwalczania i Zapobiegania Handlowi Ludźmi.

 

 

ac (mat. www.handelludzmi.eu)

Powrót na górę strony