Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Reaguj! Nie toleruj! - 5 grudnia 2013 r.

Data publikacji 02.12.2013

W ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań pn. „Razem bezpieczniej”, w dniu 5 grudnia 2013 r. w Pedagogium (Wyższej Szkole Nauk Społecznych) planowana jest odsłona kampanii „Reaguj! Nie toleruj!. Będzie to kolejna edycja kampanii, realizowanej przez Komendę Stołeczną Policji. Kampania zostanie zainaugurowana Konferencją z udziałem autorytetów z dziedziny bezpieczeństwa, profilaktyki, psychologii i socjologii.

 

 

 

Jak wynika ze statystyk policyjnych, szczególnie w okresie przedświątecznym, jak też  podczas Świąt wzrasta liczba nietrzeźwych kierowców, nieostrożnych klientów marketów, czy też podróżujących środkami komunikacji miejskiej mogących stać się ofiarami kieszonkowców. Z doświadczeń Policji wynika, że problem braku reakcji społeczeństwa na przestępstwa i wykroczenia, których są świadkami, można ograniczyć
z wykorzystaniem odpowiednio skonstruowanej kampanii społeczno-informacyjnej.

Cel, założenie konferencji:

  • nagłośnienie problemu „braku reakcji” na przestępstwa i wykroczenia,

  • zwrócenie uwagi na konieczność reagowania społecznego w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia, niszczenia mienia, a także  przemocy w rodzinie,

  • wypracowanie metod, sposobów postępowania w sytuacjach ww. zagrożeń a także reagowania na te zagrożenia.

Organizatorzy konferencji:

  • Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (w ramach programu „Razem bezpieczniej”)
  • Komenda Stołeczna Policji
  • Pedagogium WSNS (Wyższa Szkoła Nauk Społecznych)

Miejsce konferencji:

Pedagogium - Wyższa Szkoła Nauk Społecznych, Warszawa, ul. Marszałkowska 115

Konferencję prowadzi  - Pan Maciej Orłoś.

 

W ramach konferencji przewidziane są 3 sesje panelowe:

  • obszar „przemoc w rodzinie”: prowadzi Pani nadkom. dr Iwona Klonowska oraz Pani dr Karina Szafrańska (Pedagogium) (cel: wypracowanie właściwych metod przekazu, metod rozmowy, tzn. w jaki sposób reagować na  przejawy, symptomy tej patologii)

nadkom dr Iwona Klonowska

Doktor nauk humanistycznych, psycholog, pedagog specjalny, kieruje zespołem psychologów i Pracownią Psychologiczną w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Wykładowca akademicki.  Redaktor Naczelny „Kwartalnika Policyjnego” Centrum Szkolenia Policji o zasięgu ogólnopolskim. Autorka wielu publikacji krajowych i zagranicznych z zakresu przestępczości nieletnich, zaburzeń osobowości (zachowania, border Line) ADHD. Autor cyklu artykułów z zakresu przemocy.  Współautorka artykułów o zagrożeniach w sieci. Współautorka koncepcji logopedii resocjalizacyjnej, jako sposobu budowania kompetencji komunikacyjnych oraz projektów z zakresu dramy i komunikacji jak np. „Policjant XXI wieku- twórcze metody oddziaływań.”, czy, „Podniesienie bezpieczeństwa w szkole” – kształtowanie umiejętności komunikacyjnych i budowanie relacji przyjaznej szkoły poprzez dramę. Projekt adresowany do młodzieży gimnazjów w Legionowie w ramach projektu unijnego. Współorganizatorka kilku konferencji naukowych w tym międzynarodowych.  Autorka kilkudziesięciu artykułów i publikacji książkowych. Trener NLP, pedagog ulicy.

dr Karina Szafrańska

Doktor nauk humanistycznych pedagog, aktor, neurologopeda. Wykładowca akademicki. Współautorka koncepcji  logopedii resocjalizacyjnej jako sposobu budowania kompetencji komunikacyjnych oraz projektów z zakresu dramy i komunikacji jak np. „Policjant XXI wieku- twórcze metody oddziaływań.”, czy, „Podniesienie bezpieczeństwa
w szkole” – kształtowanie  umiejętności komunikacyjnych i budowanie relacji przyjaznej szkoły poprzez dramę. Trener, autor i współautor wielu artykułów i publikacji książkowej. Współtwórca konferencji naukowych.

  • obszar „ruch drogowy”: prowadzi Pan Jacek Zalewski (cel: wypracowanie właściwych metod przekazu, metod rozmowy m.in. w przypadku, gdy za kierownicą siada bliska osoba, członek rodziny – nietrzeźwy, elementy postrzegania uwarunkowań brd przez dzieci i młodzież)

Inspektor w stanie spoczynku Jacek Zalewski. Absolwent „Szkoły Orląt” w Dęblinie oraz Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Służbę w Policji rozpoczął w 1991 roku. W jej trakcie zajmował szereg stanowisk kierowniczych, głównie w komórkach organizacyjnych zajmujących się bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Był miedzy innymi naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji oraz Dyrektorem Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Łącznie przez blisko 9 lat pracował w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, nadzorując między innymi pracę Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Biura Ochrony Rządu. Wieloletni członek Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Pomysłodawca i współautor wielu inicjatyw w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego.

  • obszar „bezpieczeństwo w środkach komunikacji miejskiej”–  prowadzi Pan mł. insp. Bogdan Krzyszczak, naczelnik Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP (cel: wypracowanie metody przekazu, rozmowy w kontekście bezpieczeństwa podróżujących środkami komunikacji miejskiej mogących stać się ofiarami np. kieszonkowców).

mł. insp. Bogdan KRZYSZCZAK  w służbie od 1986 r.

Funkcję Naczelnika Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji pełni od 2005 r.

Absolwent Międzynarodowej Akademii Stróżów Prawa ,,ILEA”  
w Budapeszcie w  2007 r. oraz Akademii Podlaskiej w Siedlcach – kierunek: zarządzanie i marketing.

Jest pomysłodawcą kampanii społecznych, takich jak:

,,NIE DAJ SIĘ ZŁOWIĆ”, ,,REAGUJ! NIE TOLERUJ!” oraz kampanii ,,NIE DAJ SIĘ ZŁOWIĆ NA WNUCZKA”, wyróżnionej w 2012 r. przez Fundację Kampanii Społecznych oraz portal internetowy kampaniespołeczne.pl w kategorii ,,instytucje publiczne” w konkursie pn. „KAMPANIA SPOŁECZNA ROKU 2011”.

Komitet naukowy:  prof. dr hab. Marek Konopczyński, rektor Wyższej Szkoły Nauk Społecznych „Pedagogium”

Uczestnicy:

W konferencji planowany jest udział przedstawicieli Policji, organizacji działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa publicznego (w szczególności w obszarach przemoc w rodzinie, ruch drogowy, komunikacja publiczna/miejska), ale także ośrodków pomocy społecznej, kuratorium oświaty – pedagogów szkolnych oraz społeczności studenckiej.

Promocja kampanii:

Na potrzeby w/w kampanii wykonano spot pt. „Reaguj! Nie Toleruj!” z udziałem znanych osób m.in. aktorki Anny Guzik, prezentera telewizyjnego Macieja Orłosia oraz mistrza olimpijskiego Pawła Nastuli, mający za zadanie przekonanie społeczeństwa, że warto i należy reagować na przestępstwa.

Od 2 grudnia br. spot będzie emitowany cyklicznie w TVP 1, TYP 2, TVP INFO oraz na ekranach LCD w środkach komunikacji miejskiej (autobusy) oraz Metra Warszawskiego. Ponadto informacje nt. Kampanii pojawiły się do tej pory w TVN Fakty, Radio Eska, Radio Wawa.

Należy jednocześnie zaznaczyć, że organizatorzy przewidują publikację wystąpień oraz wniosków
z Konferencji w formie książkowej.

Powrót na górę strony