Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przestępstwa XXI wieku – Skimming

Data publikacji 26.11.2013

„Skimming" to termin zaczerpniętym z języka angielskiego i odnosi się do przestępczego wykorzystania kart płatniczych. Przestępstwo to polega na bezprawnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty bankowej (bankomatowej, kredytowej, itp.) w celu wytworzenia duplikatu oryginalnej karty, która w środowisku elektronicznym zachowywać się będzie identycznie jak karta oryginalna.

Korzystanie z plastikowego pieniądza na tyle spowszedniało, że wielu z nas uważa wypłacanie pieniędzy z bankomatów albo płacenie kartą w sklepie za zupełnie bezpieczną praktykę. W większości przypadków będzie to prawdą. Niestety, urządzenia wykradające informacje z kart (skimmery) coraz częściej montowane są w bankomatach,
na bezobsługowych stacjach benzynowych, a nawet w sklepach.

Poświęcenie chociażby pięciu sekund na obejrzenie bankomatu przed powierzeniem mu naszej karty może zaoszczędzić nam przykrej niespodzianki, a co z tym związane, kradzieży samej karty lub tożsamości. Poniżej pokażemy na co zwracać szczególną uwagę przed przeprowadzeniem transakcji w bankomacie.

Przed dokonaniem transakcji w bankomacie należy sprawdzić czy czytnik kart nie wygląda podejrzanie, czy klawiatura bankomatu jest równa lub lekko obniżona w stosunku do poziomu obudowy, oraz czy do bankomatu nie są przyklejone podejrzane urządzenia.

Istotnym elementem, na jaki należy zwrócić uwagę przed przystąpieniem
do wypłaty pieniędzy z bankomatu, jest
: górna część urządzenia,  różnego rodzaju listwy
i nakładki z logo kart płatniczych, gadżety z logo bankomatu, mogą one bowiem ukrywać miniaturowa kamerę, która skierowana na klawiaturę bankomatu ma za zadanie "zarejestrować" wprowadzany przez osobę wypłacającą gotówkę kod PIN.
 

Przestępców interesują takie dane jak: numer karty płatniczej, data ważności oraz kod PIN.
Są to dane niezbędne do przeprowadzenia transakcji zarówno w sieci Internet, jak
i w bankomacie.Dlatego ważne jest także, regularne sprawdzanie transakcji dokonywanych na naszym koncie. Ponadto, dla zminimalizowania szans „skimmerów” warto podczas wprowadzania kodu PIN zasłonić klawiaturę bankomatu dłonią.

Przestępstwa „skimmingowe” pojawiają się coraz częściej. Niestety nadal świadomość ich rosnącej powszechności jest niewielka. Na szczęście ze „skimmingiem” można walczyć, także przy pomocy środków prawnych. Polskie prawo uwzględniło karalność tego typu procederu formułując m.in. w Kodeksie Karnym art. 310, który za przerabianie albo podrabianie kart płatniczych przewiduje karę pozbawienia wolności od 5 do 25 lat.
 

Prosimy aby osoby korzystające z bankomatów, przed wypłatą pieniędzy, zwróciły szczególną uwagę na to, jak wygląda bankomat a w przypadku zauważenia jakichkolwiek przeróbek natychmiast powiadomiły Policję.Pamiętajmy – jeśli nie jesteś przekonani co do wyglądu bankomatu, powinniśmy skorzystać z innego urządzenia.

ac

Powrót na górę strony