Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

17 października 2013 roku Międzynarodowym Dniem Mediacji

Data publikacji 17.10.2013

Nie wszystkie sprawy muszą kończyć się w sądzie. Mediacja to szybki i skuteczny sposób rozwiązywania konfliktów i sporów. Niestety wciąż zbyt mało Polaków zdaje sobie z tego sprawę.

 

Dlatego na co dzień, a w połowie października w sposób szczególny, kierowany obecnie przeze mnie resort wkłada wiele wysiłków w promowanie alternatywnych sposobów rozwiązywania konfliktów i sporów. To czas kiedy szczególną uwagę poświęcamy mediacji – powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki w trakcie konferencji prasowej inaugurującej rozpoczynający się Tydzień Mediacji.

W konferencji prasowej wziął również udział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Wojciech Węgrzyn.

Partnerami Ministerstwa Sprawiedliwości w organizacji obchodów Tygodnia Mediacji i Międzynarodowego Dnia Mediacji są m.in.: Komenda Główna Policji, Prokuratura Generalna, Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, Krajowa Rada Radców Prawnych oraz Wydawnictwo Wolters Kluwer.

Tradycja obchodzenia Międzynarodowego Dnia Mediacji w każdy trzeci czwartek października (w tym roku wypada 17 października) istnieje na świecie od 2005 r. i od tego też czasu Ministerstwo Sprawiedliwości aktywnie angażuje się w jego obchody.

Nie inaczej będzie tym razem. Inne będą jednak obchody. - A to dlatego, że zdecydowaliśmy się je rozszerzyć. Już nie tylko w najbliższy czwartek, ale przez cały tydzień, w całej Polsce będziemy promować pozasądowe sposoby rozwiązywania sporów – mediacje. Wszystko po to, by jak najwięcej osób zdało sobie sprawę z tego, że nie wszystkie sprawy muszą kończyć się w sądzie – dodał Minister Sprawiedliwości.

Szczegóły obchodów Tygodnia Mediacji, w tym listę dyżurów, znajdziecie Państwo tutaj.

Przez cały najbliższy Tydzień Mediacji w m.in. sądach, prokuraturach, siedzibach organizacji pozarządowych, na komisariatach dyżurować będą mediatorzy, którzy wszystkim zainteresowanym udzielać będą bezpłatnych porad oraz informacji o korzyściach płynących z mediacji. Poza dyżurami będą więc spotkania z mediatorami, pikniki rodzinne i debaty.

Minister przekonywał, że z mediacji naprawdę warto skorzystać. - Przede wszystkim realizuje ona konstytucyjną zasadę dostępu do wymiaru sprawiedliwości - prawo do sądu, zapewnia stronom możliwość decydowania o jej ostatecznym wyniku, zapewnia też równorzędną pozycję dla wszystkich stron konfliktu lub sporu. Mediacja - co równie ważne - przyczynia się do skrócenia czasu trwania postępowań sądowych, na czym wszystkim nam zależy. Wpływa także na zmniejszenie kosztów związanych z postępowaniem sądowym. A to tylko niektóre z jej licznych zalet. Mediacja jako forma polubownego rozwiązania konfliktu może być stosowana w każdym sporze, w którym skłócone strony wyrażają gotowość do dyskusji o dzielących je kwestiach z udziałem osoby trzeciej (mediatora) - przypomniał Marek Biernacki.

W latach 2012-2013 liczba mediacji ze skierowania sądu wzrastała. W sprawach gospodarczych przed sądem okręgowym wzrost wyniósł 41%. W sprawach cywilnych przed sądem okręgowym wzrost wyniósł 20%, a przed sądem rejonowym 16%. W pozostałych kategoriach spraw liczba postępowań mediacyjnych lub zawartych ugód utrzymuje się na stałym poziomie z niewielką tendencją wzrostową. Niestety zauważalny jest spadek mediacji w postępowaniach w sprawach nieletnich o 11%.

Jednakże w ogóle spraw, te skierowane do mediacji, stanowią zaledwie ułamek procenta, mimo iż w zdecydowanej większości kończą się ugodami. Ten paradoks z pewnością będzie przedmiotem dalszych dyskusji – powiedział wiceminister sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn. - Ministerstwo Sprawiedliwości nie ustaje jednak w aktywnych działaniach na rzecz promocji mediacji. Jeszcze w tym roku zaczynamy działania w ramach projektu „Propagowanie alternatywnych metod rozwiązywania sporów” współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego - dodał.

Już w przyszłym roku, w jego ramach, przeprowadzone zostanie wszechstronne badanie - diagnoza stanu mediacji w Polsce, włączając w to analizę niskiej popularności tej metody rozwiązywania sporów oraz wypracowanie rekomendacji dla dalszych działań strategicznych. Następnie przeprowadzone zostaną szkolenia skierowane do sędziów i mediatorów oraz kampania edukacyjno-informacyjna.

Mediacja jest dobrowolna, jej podstawowym warunkiem jest zgoda obu stron konfliktu. Ugoda zawarta przed mediatorem ma, po jej zatwierdzeniu przez sąd, moc prawną ugody zawartej przed sądem.

Szczegóły działań Ministerstwa Sprawiedliwości na rzecz promowania mediacji w Polsce, a także szereg informacji na temat m.in. aktów prawnych i statystyk dotyczących alternatywnych sposobów rozwiązywania konfliktów i sporów znajdziecie Państwo tutaj.

Znajdziecie tam Państwo również informacje o będącej zespołem doradczym Ministra Sprawiedliwości Społecznej Radzie ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów.

 

ac (mat. Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji - Ministerstwo Sprawiedliwości)

Powrót na górę strony