Jasna strona „Dwóch Światów…”
Policyjna Izba Dziecka znajdująca się od stycznia br. w strukturze Wydziału Konwojowego KSP może się niebawem stać prekursorem oryginalnych rozwiązań profilaktycznych na cały kraj. Będą one przedmiotem publicznej dyskusji podczas specjalnej konferencji, nad którą honorowy patronat objął Komendant Stołeczny Policji.
Publiczna dyskusja na temat konieczności zintegrowanych przedsięwzięć społecznych w zakresie niwelowania niewłaściwych postaw młodzieży będzie przedmiotem konferencji „Dwa Światy”, która odbędzie się 28 maja br. w godz. 9-14 w Białej Sali Pałacu Mostowskich. Wezmą w niej udział przedstawiciele instytucji rządowych i pozarządowych, fundacji oraz schronisk dla nieletnich, którzy przedstawią działania i projekty w zakresie profilaktyki oraz resocjalizacji nieletnich. Organizatorzy poza szeregiem wystąpień przewidzieli również część artystyczną, którą wypełni grupa „HOPE 4 SREET” wgautorskiego projektu arteterapii z udziałem dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej „Mały Książę” ze stowarzyszenia „Otwarte Drzwi”. Konferencję zakończy dyskusja na temat zaangażowania rodziców, integracji środowisk lokalnych i instytucji rządowych oraz społecznych jako istotnego elementu walki z uzależnieniami młodzieży.
„Mural” ku przestrodze
Warszawska Policyjna Izba Dziecka rozszerzyła współpracę ze specjalistami różnych dziedzin, dzięki którym zakres prowadzonych dla wychowanków placówki zajęć, stał się nie tylko urozmaicony, ale przede wszystkim niezwykle interesujący. Są wśród nich osoby zajmujące się problematyką nieletnich, etycy, psychologowie, a nawet zakonnicy. Cała koncepcja została zawarta w programie profilaktycznym „Dwa Światy – Jedna z Dróg – Twój Wybór” opracowanym na lata 2013-1014. Jego autorką, a jednocześnie koordynatorem jest opiekun i wychowawca mł. asp. Karolina Karwowska z Policyjnej Izby Dziecka, której udało się do pomysłu przekonać nie tylko przełożonych, ale także wzbudzić zapał u swoich współpracowników.
Wspomniany program obejmuje niekonwencjonalne formy współpracy, w ramach której więźniowie z Aresztu Śledczego Mokotów wyremontowali mur boiska sąsiadującego z Policyjną Izbą Dziecka. Nie dość, że osypujący się mur został wyremontowany, to stał się on bazą do stworzenia muralu o charakterze prewencyjnym. Okazuje się, że język obrazu najszybciej trafia do młodych ludzi. W akcję chętnie włączyli się znani ludzie ze świata sportu, którzy umieścili swoje wpisy na powstającym muralu. „Nigdy się nie poddawaj!” – napisał Roman Paszke, polski żeglarz i kapitan jachtowy. Judoka Paweł Nastula wpisał „Ból jest tymczasowy, duma jest wieczna”, natomiast znana mistrzyni w windsurfingu Zofia Noceti-Klepacka – „Zawsze z wiatrem”.
Opracowaniem projektu graficznego zajęli się młodzi profesjonaliści. Mural artystycznie zdobią absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, studenci Europejskiej Akademii Sztuk oraz licealiści z Niepublicznego Liceum Plastycznego przy Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Koordynacją działań artystycznych zajęły się Panie Magdalena Cybulska wykładowca EAS i Agata Myjak Dyrektor Liceum PJWST. Wszystkie prace wykonywane są w ramach wolontariatu. Na takiej samej zasadzie absolwent ASP z Łodzi Łukasz Chojecki nieodpłatnie opracował logo dla Policyjnej Izby Dziecka oraz konferencji „Dwa Światy”. Znak graficzny PID w przyszłości będzie elementem policyjnego umundurowania.
„Jedna z Dróg” – właściwy wybór
- Dzieci i młodzież trafiają do Policyjnej Izby Dziecka w wyniku różnych złożonych zdarzeń i okoliczności, co szczegółowo regulują przepisy prawne. Są to jednorazowe, szokujące dla rodziców, incydentalne pobyty ich dzieci w PID. Są jednak wychowankowie, którzy powracają tu cyklicznie – mówi podinsp. Jarosław Fidos – kierownik Policyjnej Izby Dziecka.
Każdy, choćby najkrótszy pobyt jest okazją dla wychowawców i opiekunów Policyjnej Izby Dziecka do pokazania tym młodym ludziom innej drogi, którą mogą pójść przez dalsze swoje życie. Propagowane tu treści wychowawcze dają młodzieży zaniedbanej, pochodzącej z rodzin dysfunkcyjnych, szansę poznania odpowiednich wzorców zachowań, dwóch modeli życia – dwóch światów, a także zrozumienia konsekwencji wyboru złej drogi obarczonej ryzykiem, zwanym uzależnieniem. Właśnie te treści, a przede wszystkim działania zmierzające do niwelowania niewłaściwych postaw młodzieży i promowania trybu życia zapewniającego właściwy rozwój osobowości, zdrowie, radość, bezpieczeństwo dorastania i dobre wzorce zachowań są podstawą wdrażanego programu profilaktycznego „Dwa Światy – Jedna z Dróg – Twój Wybór”.
Razem można więcej
W inicjatywę warszawskiej Policyjnej Izby Dziecka włącza się coraz więcej organizacji i stowarzyszeń. Głównym celem programu jest bowiem organizowanie dla nieletnich zajęć interaktywnych w postaci warsztatów i ćwiczeń manualnych z profilaktyki uzależnień. W realizację programu włączyli się: wspomniany już Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie, Rodzinna Poradnia Profilaktyki i Terapii Uzależnień MONAR, Fundacja „Sławek”, Fundacja „Po Drugie”, Schronisko dla Nieletnich i Zakład Poprawczy Warszawa Falenica, Schronisko dla Nieletnich Warszawa Okęcie, Pogotowie Opiekuńcze nr 1 i 2 w Warszawie, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy nr 4 w Warszawie, Polski Czerwony Krzyż – Warszawska Grupa Społecznych Instruktorów Młodzieżowych, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Nowatorstwo tego programu polega na połączeniu działań wielu podmiotów na zasadzie współpracy i wymiany doświadczeń, a co ważne - bez wzajemnych zobowiązań finansowych.
Elżbieta Sandecka-Pultowicz
Zespół Prasowy KSP
KSP