Kolejka podziemna jest głównym środkiem komunikacji miejskiej w Warszawie. Codziennie podróżuje nią wiele osób. Niestety, wśród pasażerów, zdarzają się także kieszonkowcy, którzy tylko czekają na to, by wykorzystać nieuwagę innych.
Kieszonkowcy to z pozoru zwykli podróżni, którzy nie wyróżniają się z tłumu, starają się nie zwracać na siebie uwagi pozostałych pasażerów. Złodziej może być młody lub stary, może być mężczyzną lub kobietą. Może wyglądać na bogatego lub biednego. Nie ma żadnej zasady!!! Ci przestępcy bacznie obserwują otoczenie, potrafią sprawnie wychwycić z tłumu osoby rozkojarzone, zmęczone pracą czy pogodą.
Dlatego poniżej przedstawiamy podstawowe zasady, które pomogą zminimalizować ryzyko stania się ofiarą kieszonkowca i pozwolą zachować własność przy sobie.
- Bądź wyczulony na tzw. sztuczny tłok. Najczęściej kieszonkowcy wykorzystują tę technikę podczas wchodzenia/wychodzenia ze środków komunikacji. Kiedy czujesz, że ktoś za tobą idzie, a tym bardziej, jeśli dwie osoby zgniatają cię „na kanapkę”, zatrzymaj się, popraw sznurówkę, zmień kierunek marszu i pozwól im odejść.
- Zwróć szczególną uwagę na osobę, która „przez przypadek” na ciebie wpadnie. Pierwsze „szturchniecie” przy akcji kieszonkowców ma za zadanie odwrócenie uwagi od kolejnego zadania, którego celem jest dostanie się do pożądanego miejsca.
- Stojąc w oczekiwaniu na środek komunikacji, nie sprawdzaj w widoczny sposób gdzie schowane masz wartościowe przedmioty. Podświadomie ułatwisz złodziejowi zadanie. Unikaj przy zakupach eksponowania zawartości portfela oraz liczenia gotówki.
- Kiedy zatrzymasz się w zatłoczonym miejscu, rozejrzyj się przez chwilę. Kieszonkowcy nie lubią być obserwowani.
- Unikaj przeciskania się przez tłum. Wtedy najłatwiej niepostrzeżenie wyjąć portfel.
- Wzmóż czujność w trakcie przejazdu windą i ruchomymi schodami.
- Jeżeli nosisz torebkę na ramię, noś ją z przodu, przed sobą, nie pozwól jej wisieć swobodnie. Trzymanie torby blisko ciała, poniżej ramienia, blokuje do niej dostęp i utrudnia kradzież.
- Będąc w tłumie, zdejmij plecak i trzymaj go nisko przed sobą.
- Nie trzymaj wartościowych rzeczy w tylniej kieszeni spodni czy w lewej wewnętrznej kieszeni kurtki. To są najczęstsze miejsca kradzieży.
- Jeżeli masz przy sobie większą ilość pieniędzy, podziel ją na mniejsze sumy i umieść w kilku, różnych miejscach.
- Nigdy nie pozostawiaj swobodnie swoich pieniędzy, kart kredytowych czy telefonu komórkowego w publicznym miejscu. Kiedy stracisz kartę kredytową, natychmiast ją zablokuj.
-
Jeżeli zakończyłeś rozmowę przez telefon komórkowy, bezpośrednio przed wejściem
w zatłoczone miejsce, pozostaw go trzymając w dłoni. Kieszonkowiec zawsze „namierza” gdzie chowasz swój telefon. - Jeśli dokonujesz jakichkolwiek operacji z pieniędzmi, rozejrzyj się, czy nikt ci się nie przygląda.
- Bilety na przejazdy miej zawsze przygotowane. Wkładanie biletów do portfela zdradza jego miejsce.
Pamiętaj, że to czy staniesz się ofiarą kieszonkowca przede wszystkim zależy od Ciebie!
ac/ndl