Międzynarodowy Festiwal Filmów o Handlu Ludźmi
Już we wtorek (16 października br.) rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Filmów o Handlu Ludźmi: „18/18” – 18 ludzkich historii na 18 października 2012 roku”. Festiwal, który organizowany jest z okazji szóstego Dnia Unii Europejskiej przeciwko handlowi ludźmi, potrwa do czwartku (18 października br.). Udział, zarówno w pokazach filmowych, jak i w wydarzeniach towarzyszących festiwalowi jest bezpłatny. Bilety dla osób indywidualnych dostępne są w kasie kina Muranów od początku października br. Natomiast, aby zarezerwować bilety dla grupy powyżej 10 osób należy wypełnić formularz rezerwacji na stronie www.18na18.pl. Organizatorem festiwalu jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, a partnerem projektu La Strada Fundacja przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu.
18 października br. po raz szósty będziemy obchodzić Dzień Unii Europejskiej przeciwko handlowi ludźmi. Z tej okazji od 16 do 18 października w Warszawie będzie się odbywał Międzynarodowy Festiwal Filmów o Handlu Ludźmi: „18/18” – 18 ludzkich historii na 18 października 2012 roku”. W ramach festiwalu zostaną pokazane 24 filmy dotyczące tematyki handlu ludźmi, odbędą się panele dyskusyjne oraz spotkania z twórcami. Udział, zarówno w pokazach filmowych, jak i w wydarzeniach towarzyszących festiwalowi jest bezpłatny.
Ambasadorami festiwalu są aktorzy: Anna Cieślak i Lesław Żurek.
Podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów o Handlu Ludźmi będzie można w sumie zobaczyć 24 filmy (w tym 18 konkursowych), które w różnym aspekcie poruszają tematykę handlu ludźmi. Będą to zarówno filmy dokumentalne jak i fabularne, dotyczące m.in. handlu kobietami, pracy przymusowej, zmuszania do działalności przestępczej, handlu narządami pozyskiwanymi do przeszczepów czy handlu dziećmi.
W ramach festiwalu odbędzie się konkurs, do którego zakwalifikowano 18 filmów. Spośród nich zostanie wybrany ten który, najpełniej ukazuje zjawisko handlu ludźmi.
W skład jury wejdą osoby ze świata kultury i mediów oraz nauki, jak również specjaliści, którzy w swojej pracy zajmują się tematem handlu ludźmi. Będą to m.in. Paweł T. Felis, krytyk filmowy; Jolanta Kwaśniewska, prezes Fundacji „Porozumienie Bez Barier”; prof. dr hab. Zbigniew Izdebski, pedagog, doradca rodzinny.
Filmy będą wyświetlane w warszawskim kinie Muranów. Zarówno w pokazach jak i wydarzeniach towarzyszących festiwalowi mogą wziąć udział zarówno osoby indywidualne jak i zorganizowane grupy (np. szkoły). Udział w Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Handlu Ludźmi jest bezpłatny, wcześniej należy odebrać bilet zerowy lub akredytację dziennikarską.
Rezerwacja biletów grupowych rozpoczęła się 15 września br. W celu rezerwacji biletów dla grupy powyżej 10 osób należy wypełnić elektroniczny formularz rezerwacji na stronie www.18na18.pl Rezerwacja biletów zostanie potwierdzona mailowo bądź telefonicznie, przez podanie numeru rezerwacji oraz terminu jej wygaśnięcia. Bilety należy odebrać w kasie kina Muranów.
Bilety dla osób indywidualnych są dostępne od początku października br. Bilety na poszczególne seanse dostępne są w kasie kina Muranów. Bilety nie podlegają rezerwacji, a miejsca nie są numerowane. W celu otrzymania akredytacji dziennikarskiej należy się kontaktować z biurem prasowym festiwalu b.belc@18na18.pl
Festiwal ma na celu pokazanie za pośrednictwem filmu zjawiska handlu ludźmi. Obok pokazów filmowych, w ramach festiwalu, odbędą się także panele dyskusyjne oraz spotkania z twórcami. Ideą festiwalu jest m.in. budowa świadomości i przekazanie wiedzy na temat handlu ludźmi, a tym samym zmiana postaw zarówno wśród młodzieży jak i osób, które mają do czynienia z tym procederem.
Honorowy patronat nad festiwalem objęły: Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.
Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmów o Handlu Ludźmi jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, partnerem zaś La Strada Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym z programu Unii Europejskiej „Zapobieganie i walka z przestępczością” Komisja Europejska – Dyrekcja Generalna do Spraw Wewnętrznych. Prezentowane treści nie powinny być traktowane jako wyraz opinii, czy też poglądów Komisji Europejskiej.
(mat. MSW)