Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Stracisz zezwolenie na sprzedaż alkoholu gdy…

Data publikacji 25.07.2012

Spożywanie napojów alkoholowych przez dzieci i młodzież stało się zjawiskiem niepokojącym. Tym bardziej zatrważającym jest fakt, obniżania się wieku sięgania po alkohol przez młodzież.

Pojawianie się coraz nowszych trendów i wzorców zachowań skierowanych do grupy społecznej jaką jest młodzież,  kulturowy i medialny przekaz wartości materialnych jakie się obecnie liczą, przy jednoznacznym wzroście inflacji, braku pracy i perspektyw na większe wynagrodzenie, staje się powodem przykrych wewnętrznych napięć. W konsekwencji braku możliwości uzyskania celów materialnych  i odpowiedniego statusu społecznego, zostaje poczucie bycia gorszym i ryzyko zachowań niezgodnych z literą prawa. W przypadku braku pozytywnych wzorców osobowych jakich powinna dostarczać rodzina, środowisko rówieśnicze, instytucja szkoły, pedagoga, wychowawcy, następuje kryzys tożsamościowy i zagrożenie prawidłowego rozwoju jednostki.

Choć kształtowanie się osobowości dewiacyjnej jest wieloczynnikowe, to odreagowanie narastających frustracji poprzez alkohol, jest jedną z pierwszych dróg na jaką  może wejść małoletni.

W okresie wakacji i urlopów, w większym stopniu wystąpić może problem  z zagospodarowaniem czasu wolnego. Wtedy sięganie po alkohol przez młodzież staje się sprawą otwartą.

Ryzykowne picie alkoholu następuje wtedy, gdy wiemy, że po jego spożyciu podejmiemy aktywność wymagającą szybkiego refleksu, precyzji, pełnej koncentracji. W czasie wakacji takich sytuacji nie brakuje (prace  budowlane, remonty, wchodzenie na szlaki górskie, pływanie, jazda na rowerze, prowadzenie pojazdu mechanicznego).

Statystycznie 2/3 osób dorosłych oraz 2/3 dzieci to ofiary przemocy domowej w rodzinach  z problemem alkoholowym. Co czwarty zgon Europejczyka w  wieku 15-29 lat następuje w związku z wypitym alkoholem.  Ponad połowa pacjentów leczona w ośrodkach stacjonarnych z powodu uzależnień, zaburzeń psychicznych była w wieku kształtowania się tożsamości jednostki.

Pokusa łatwego zysku ze sprzedaży napojów alkoholowych małoletnim jest duża. Tym bardziej w czasie wakacji gdy młodzież w większym stopniu korzysta z  różnych form wypoczynku  w ośrodkach wczasowych, pubach, dyskotekach i imprezach kulturalnych.

Należy pamiętać, że zgodnie z art. 15 i 18 Ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, zabrania się sprzedaży napojów alkoholowych osobom do lat 18. Naruszenie tego przepisu jest przestępstwem. Ponadto w przypadku potwierdzenia sprzedaży alkoholu osobie poniżej lat 18 w konkretnym punkcie sprzedaży, Policja  powiadamia o tym fakcie Biuro Działalności Gospodarczej i Zezwoleń Urzędu Miasta, w celu wszczęcia procedury o cofnięcie zezwolenia na sprzedaż alkoholu.  Uzyskanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu, wydaje się po uzyskaniu pozytywnej opinii gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

Również przestępstwem zagrożonym karą ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat 2, będzie rozpijanie małoletniego, ułatwianie lub nakłanianie go do spożycia napoju alkoholowego.

Wykroczeniami podlegającymi karze grzywny będzie natomiast, spożywanie napojów alkoholowych, w środkach i obiektach komunikacji publicznej (stacje czy kolejki metra). Takiej samej karze podlega osoba, która usiłuje spożyć napój alkoholowy (wystarczy, że sprawca wykroczenia przebywa z otwartą puszką lub butelką napoju alkoholowego, na stacji czy w kolejce metra).

Funkcjonariusze Komisariatu Policji Metra Warszawskiego na podległym terenie nie tylko ujawniają osoby nieletnie będące po użyciu alkoholu, ale realizują własne działania  w zakresie prewencji kryminalnej, mające na celu ograniczenie przestępczości i zjawisk patologicznych wśród nieletnich. Osobom nieletnim, których zachowanie narusza zasady współżycia społecznego (m.in. nie posiadającym  ważnego biletu na przejazd kolejką metra ujętych  przez kontrolerów biletów, oraz nieletnim popełniającym drobne wykroczenia w postaci pokonywania bramek biletowych w sposób niedozwolony), przekazywane są przez policjantów ulotki prewencyjno-edukacyjne zawierające w swojej treści  zachowania nieletnich na które reaguje Policja, oraz ważne dla nich telefony. W ulotce zawarty jest telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, dziecięcy telefon zaufania do Rzecznika Praw Dziecka, oraz telefon zaufania dotyczący problemów narkotykowych. Ulotki te zostały opracowane na podstawie własnego planu pod kryptonimem „PAIDOS AGOGOS”. Pochodzenie tej nazwy wywodzi się ze starożytnej Grecji, gdzie „PAIDOS” oznacza nieletniego, dziecko. „AGOGOS” oznacza jego prowadzenie, wychowywanie.

Rozważając ten problem społeczny, warto przypomnieć sobie słowa Jana Zamoyskiego, że „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.

R.K.

Wykorzystano materiały:

Pospiszyl I., Patologie społeczne.

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów alkoholowych.

Powrót na górę strony