Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W NAGŁYCH WYPADKACH

Data publikacji 26.03.2012

Mimo, że ewakuacje zdarzają się bardzo rzadko, każdy pasażer podziemnej kolejki powinien posiadać podstawową wiedzę na temat pożądanych zachowań w razie wystąpienia nagłego zdarzenia. Dlatego też, wychodzimy dziś z inicjatywą wprowadzenia obywateli w standardowe procedury ewakuacyjne.

Najważniejsze zasady ewakuacji to:

zachować spokój - myśleć trzeźwo - wykonywać polecenia odpowiednich służb.

UWAGA

Każdorazowo, kiedy przebywasz w metrze, zwrócić uwagę na oznaczenia wyjść ewakuacyjnych oraz ich lokalizację.

UWAGA

W razie wypadku nie opuszczaj pociągu na własną rękę. To bardzo niebezpieczne. Jest bowiem wielce prawdopodobne, że linia znajduje się jeszcze pod napięciem. Jeżeli to tylko możliwe poczekaj na decyzje i instrukcje obsługi metra.

UWAGA

Kiedy dojdzie do wypadku, poinformuj jak najszybciej pracowników Policji, Służby Ochrony Metra, dyżurnych stacji czy samego maszynistę. Im dowiemy się szybciej o zdarzeniu, tym szybciej zareagujemy i przejmiemy kontrolę. W kolejkach metra znajdują się przyciski alarmowe oraz tzw. łączność awaryjna „Pasażer – Maszynista”. Skorzystaj z nich.

UWAGA

Jeśli to możliwe w oczekiwaniu na ewakuację zajmij miejsce siedzące i spokojnie czekaj na instrukcje. W większości sytuacji, najważniejsze to aby zachować spokój. Będąc spokojnym uspokajasz także innych. Najgorsze co może się zdarzyć to panika.

UWAGA

Większość nagłych wypadków nie wymaga przeprowadzenia ewakuacji ale czasem przeprowadzenie jej jest konieczne. W razie konieczności istnieje możliwość skorzystaj z drabinek umieszczonych w kabinie maszynisty lub z dźwigni awaryjnego otwierania drzwi.

UWAGA

W razie wystąpienia pożaru nie uruchamiaj hamulca bezpieczeństwa. Używaj go tylko w przypadkach gdy dalszy ruch kolejki stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia. Nieuzasadnione wykorzystanie hamulca bezpieczeństwa może spowodować utrudnienia podczas ewakuacji, ponieważ raz zablokowane hamulce muszą być zresetowane poprzez czasochłonną procedurę.

UWAGA

Jeśli posiadasz kwalifikacje medyczne i jesteś w stanie pomóc poszkodowanym pasażerom ujawnij się.

UWAGA

Na każdej stacji umieszczony jest żółty telefon, przez który można zawiadomić o groźnej sytuacji w metrze. Zawiadom załogę metra o niebezpiecznym i niezgodnym z prawem zachowaniem pasażerów. W wagonach są specjalne przyciski, dzięki którym można poinformować maszynistę o niebezpiecznej sytuacji. Jest on w stanie poinformować policję jeszcze podczas przejazdu.

UWAGA

Na terenie metra warszawskiego znajduje się 8 półautomatycznych defibrylatorów. Proste w obsłudze urządzenia umieszczone są na peronach następujących stacji: Kabaty, Wilanowska, Politechnika, Centrum (2 sztuki), Ratusz Arsenał, Dworzec Gdański, Plac Wilsona i Młociny.

UWAGA

Po ogłoszeniu ewakuacji w miejscu twojej pracy, należy je opuścić, zabierając rzeczy osobiste (torebki, siatki, nesesery itp.).


PODSUMOWUJĄC - PAMIĘTAJ

Zachowaj spokój i zorientuj się jak bezpiecznie opuścić niebezpieczną strefę;
Zawsze stosuj się do poleceń osób kierujących akcją ewakuacyjną lub ratowniczą;
Jeżeli nie podjęto działań zapobiegawczych powiadom stosowne służby;
Nigdy nie dotykaj podejrzanych przedmiotów niewiadomego pochodzenia pozostawionych bez opieki.

ac
 

Powrót na górę strony