Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne ferie 2012

Data publikacji 13.01.2012

Już dzisiaj rozpoczynają się ferie zimowe. Wiele osób w szczególności dzieci i młodzieży wybierze w tym okresie aktywny wypoczynek, spędzając wolny czas na świeżym powietrzu. Okres zimowych ferii, to również czas dalekich podróży, co wiąże się z wzmożonym ruchem autobusów i samochodów, które będą przewozić dzieci na zimowiska.

Jak co roku nad bezpieczeństwem najmłodszych wypoczywających w naszym województwie czuwać będą policjanci. Organizatorów wypoczynku, opiekunów oraz rodziców zapraszamy do zapoznania się z niezbędnymi informacjami związanymi z organizacją wypoczynku zimowego zamieszczonymi przez Kuratorium Oświaty w Warszawie na stroniehttp://www.kuratorium.waw.pl/.

Aby ferie minęły bezpiecznie przede wszystkim sami musimy zadbać o własne bezpieczeństwo.

Apelujemy do dzieci i młodzieży o rozwagę, a do rodziców i opiekunów zwracamy się z prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi, na to co robią ich pociechy w czasie wolnym.
Gdy wysyłamy dziecko na zimowisko – skorzystajmy z KONTROLI AUTOKARU.

Wzorem lat ubiegłych funkcjonariusze ruchu drogowego zorganizują specjalne punkty kontrolne, w których będzie można sprawdzić stan techniczny autokarów przewożących dzieci i młodzież do miejsc wypoczynku zimowego. Sprawdzą między innymi: limit dopuszczalnego czasu jazdy, trzeźwość kierującego i sprawność techniczną pojazdu. Dodatkowe patrole „drogówki” czuwać będą nad bezpieczeństwem podróżnych na stołecznych i powiatowych drogach.

Na terenie Warszawy Wydział RuchuDrogowego Komendy Stołecznej Policji wspólnie z Mazowiecką Inspekcją Transportu Drogowego wystawi specjalny punkt kontroli autokarów na parkingu przed „Torwarem” przy ul. Łazienkowskiej. Stan techniczny pojazdów i trzeźwość kierowców będzie można sprawdzić od dnia 13 stycznia br. zgodnie z harmonogramem:

13 stycznia w godzinach 14.30-21.00,
14 i 15 stycznia w godzinach 5.30-13.00,
od 16 do 19 stycznia w godzinach 5.30-10.00,
20 i 21 stycznia w godzinach 5.30-19.00,
22 stycznia w godzinach 5.30-13.00,
od 23 do 25 stycznia w godzinach 5.30-10.00,

Kontrole poza godzinami, w których czynny będzie stały punkt kontrolny, dokonywane będą na podstawie telefonicznego zgłoszenia do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji pod numerami telefonów:

022 603 77 55 – całodobowo
022 603 77 18 – od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00

Na terenie powiatów kontrole autokarów przeprowadzane będą po wcześniejszym ustaleniu terminu z dyżurnym danej komendy (wykaz telefonów do poszczególnych komend powiatowych znajduje się stronie www.ksp.waw.pl).

Upewnijmy się, że przygotowaliśmy samochód do podróży.

Przed wyjazdem sprawdźmy stan techniczny samochodu. Wizyta w stacji diagnostycznej nie zajmie dużo czasu, a naprawienie ewentualnych drobnych usterek pozwoli bezpiecznie dojechać do miejsca wypoczynku. Zaplanujmy trasę przejazdu z uwzględnieniem przerw na odpoczynek, sprawdźmy aktualne informacje o remontach i budowach na wyznaczonej trasie. Koniecznie sprawdźmy ważność ubezpieczenia OC, wymagane wyposażenie oraz stan koła zapasowego, dopasujmy fotelik do sylwetki dziecka. Jeśli znajdziemy na to wszystko czas, unikniemy w podróży przykrych niespodzianek. Przed wyjazdem w trasę dobrze wypocznijmy.

Nie wszystkie dzieci jednak wyjadą z miasta. Część pozostanie w miejscu zamieszkania. Z pewnością wiele z nich skorzysta z lodowisk, torów saneczkowych czy innych form zorganizowanego wypoczynku. Niestety będą też być może tacy, którzy nie bacząc na swoje bezpieczeństwo będą wchodzić na zamarznięte rzeki i jeziora. O tym, jak może zakończyć się takie brawurowe zachowanie, nikogo nie trzeba przekonywać.

Rozmawiajmy z dzieckiem, dziecko świadome to dziecko bezpieczne!

Uczulmy dziecko na zagrożenie związane z osobami nowopoznanymi, które mogą okazać się niebezpieczne (pedofil).

Ostrzeżmy dziecko o niebezpieczeństwie, jakie niosą za sobą narkotyki, papierosy, alkohol, pamiętając, że ferie sprzyjają pierwszym kontaktom z nimi.

Przypomnijmy dzieciom o tym, że nie wolno ryzykować zjeżdżania z górek i pagórków położonych w pobliżu dróg czy rzek i jezior.

Nie bądźmy lekkomyślni, nie organizujmy kuligu polegającego na doczepianiu sanek do samochodu lub traktora.

Zadbajmy o to, by dziecko nosiło elementy odblaskowe.

Przypomnijmy dziecku podstawowe zasady drogowe obowiązujące podczas przechodzenia przez jezdnię czy poruszania się wzdłuż ruchliwej drogi.

Wytłumaczmy dzieciom, jakie niebezpieczeństwa czyhają na dzieci bawiące się w okolicy ulicy, zamarzniętym jeziorze, rzece.

Rady dla najmłodszych:

Do zjeżdżania i ślizgania wybieraj tylko miejsca do tego przeznaczone, usytuowane z dala od ulicy, stawów i rzek.

Nie doczepiaj sanek do samochodu.

Nie rzucaj śnieżkami w przejeżdżające pojazdy, to może skończyć się tragicznie.

Dobierz właściwy i bezpieczny sprzęt do uprawiania sportów zimowych.

Zachowaj zasady bezpieczeństwa podczas saneczkowania (zjeżdżaj nogami do przodu i nie zajeżdżaj innym drogi).

Nigdy nie ślizgaj się po zamarzniętej rzece, jeziorze - nie wiesz jak gruba jest warstwa lodu.

Nie wbiegaj na lód, który już się pod kimś załamał.

Gdyby lód zaczął pękać, połóż się na nim, w celu rozłożenia ciężaru ciała.

W przypadku, gdy lód się załamie:

- nie wpadaj w panikę,

- nie wykonuj zbędnych ruchów,

- działaj szybko i zdecydowanie,

- złap się krawędzi lodu, wykonuj nogami ruchy pływackie do czasu, aż ciało przyjmie pozycję poziomą,

- staraj się wypełznąć na lód,

- trzymaj się mocno podanego lub rzuconego sprzętu.


Zawsze informuj rodziców i opiekunów o trasie dojścia i powrotu z miejsca spędzania wolnego czasu.

Pamiętaj, że dzięki elementom odblaskowym będziesz lepiej widoczny dla uczestników ruchu drogowego i bardziej bezpieczniejszy.

W całej Polsce funkcjonuje bezpłatny „Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111”,pod który dzieci i młodzież mogą zadzwonić w trudnych dla siebie sytuacjach i zawsze otrzymają pomoc.

Pamiętaj! Jest ktoś, kto uważnie i życzliwie Cię wysłucha! -to hasło przyświecające kampanii. Linię telefoniczną obsługuje Fundacja Dzieci Niczyje. Gdy na infolinię wpłynie informacja wskazująca na bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia dziecka, konsultanci są upoważnieni do przekazania tej informacji na Policję. Współpraca umożliwia podejmowanie szybkich działań na terenie całego kraju.

POMOCY SZUKAJ POD NUMERAMI TELEFONÓW ALARMOWYCH

997-Policja
998-Państwowa Straż Pożarna
999-PogotowieRatunkowe

112 -nr alarmowy z telefonu komórkowego
Z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych, ich rodziców, wychowawców i organizatorów zimowych atrakcji w okresie poprzedzającym rozpoczęcie ferii, jak również przez cały okres ich trwania prowadzone będą interdyscyplinarne spotkania profilaktyczno-edukacyjne z najmłodszymi, konkursy, gry i zabawy poruszające problematykę unikania zagrożeń podczas ferii zimowych.

ach(mat.KSP)
 

Powrót na górę strony