Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

22 rocznica „masakry w Montrealu”

Data publikacji 06.12.2011

W dniu dzisiejszym przypada 22 rocznica „masakry w Montrealu” (Kanada), kiedy to 06 grudnia 1989 r. w budynku tamtejszej politechniki, 25 letni mężczyzna Marc Lepine zastrzelił 14 studentek i ranił 13 innych. Swoje zachowanie tłumaczył tym, że kobiety nie są godne tego by kończyć studia techniczne.

W drugą rocznicę wydarzeń w Kanadzie została zorganizowana kampania „Białej Wstążki”. Odtąd, co roku tego dnia chłopcy i mężczyźni w wielu krajach świata noszą białą wstążkę. Przypięta na piersi biała wstążka, stała się symbolem sprzeciwu mężczyzn wobec stosowania przemocy w stosunku do kobiet.

Kampania „Białej Wstążki” to jedna z największych na świecie kampanii prowadzonych w ponad 100 krajach. Jej celem jest zatrzymanie przemocy wobec kobiet, wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania oraz rozpoczęcie dyskusji na temat tego wstydliwego problemu. Wpisuje się ona w międzynarodową inicjatywę „16 Dni przeciw przemocy ze względu na płeć”. Jest realizowana od 25 listopada do 10 grudnia, gdzie kulminacyjnym dniem jest 6 grudnia, w rocznicę „masakry”. Koniec kampanii przypadający na dzień 10 grudnia jest z kolei dniem uznawanym przez ONZ jako Dzień Praw Człowieka.

Pan Komendant Główny gen. insp. Andrzej Matejuk poparł promowanie tej idei i przyjął tytuł Ambasadora „Wyróżnienia Białej Wstążki”. Wszyscy policjanci Komisariatu Policji Metra Warszawskiego solidaryzują się z tą kampanią. Artykuł o tych wydarzeniach został wywieszony na tablicach informacyjnych oraz zamieszczony na stronie internetowej komisariatu.

Należałoby sobie również uświadomić, że nie jest prawdą, iż większość mężczyzn używa przemocy wobec bliskich czy też, że wszyscy mężczyźni są potencjalnie brutalni. Kto myśli w ten sposób posługuje się mitami i stereotypami. Również i kobiety wobec mężczyzn stosują przemoc i jest to zjawisko, które ma większą skalę niż sądzono.

Nikt z nas nie chciałby aby nasze córki, siostry, matki cierpiały z powodu upokarzającego stosowania przemocy fizycznej czy psychicznej. Pamiętajmy, że już w starożytności mówiono, że człowieka można zabić zarówno mieczem jak i słowem. Dlatego też symbol „Białej Wstążki” niech będzie dla nas wszystkich wyzwaniem i znakiem sprzeciwu wobec stosowania przemocy, akceptowania jej czy przemilczania.

opr. R.K.

źródło: opracowano na podstawie źródeł KGP i dokumentu „Rola Mężczyzn w zwalczaniu przemocy wobec kobiet” autorstwa Norwega Jurgena Lorentzena, który przygotował ją na zlecenie ONZ.
 

Powrót na górę strony