Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczny rowerzysta

Data publikacji 15.04.2022

Nadchodząca wiosna, a wraz z nią coraz lepsza pogoda, to doskonały pretekst do wzmożenia aktywności fizycznej. Jedną z najbardziej popularnych jej form jest bez wątpienia jazda rowerem. Miejskie wycieczki rowerowe czy wypady poza miasto, stanowią nieodłączny element wypoczynku dla wielu rodzin. Podczas jazdy rowerem należy jednak pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Oto kilka porad dzięki, którym zwiększysz swoje bezpieczeństwo podczas wycieczek rowerowych:

 

1. Zadbaj o odpowiednie wyposażenie roweru.

Istnieją obowiązkowe elementy wyposażenia roweru, o które zadbać powinien każdy jego użytkownik. Oto one:

  • z przodu - co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
  • z tyłu - co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;
  • w światła, o których mowa w ust. 3 pkt 3, jeżeli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie przez wyciągnięcie ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;
  • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec;
  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

 

2. Zadbaj o dodatkowe elementy wyposażenia zwiększające Twoje bezpieczeństwo osobiste

Wyposażeniem, które znacznie zmniejsza ryzyko urazu w przypadku wystąpienia niepożądanego zdarzenia na drodze jest kask rowerowy. Rekomenduje się go dla wszystkich użytkowników roweru bez względu na wiek. Ponadto warto zaopatrzyć się w odblaski. Ich wykorzystanie znacznie zwiększa naszą widoczność na drodze, a co za tym idzie również bezpieczeństwo. Świetnym rozwiązaniem jest zakup kamizelki odblaskowej. W przypadku gdy jej nie posiadamy, warto skorzystać z odblaskowych opasek czy przypinek na rower lub ubranie.

 

3. Zadbaj o stan techniczny roweru

Przed rozpoczęciem jazdy dokonaj kontroli stanu technicznego roweru. Szczególną uwagę zwróć na układ hamulcowy, kierowniczy i napędowy. Warto zwrócić uwagę czy ciśnienie powietrza w oponach jest odpowiednie oraz na ich stan ogólny. Sprawdź czy na elementach roweru nie występują pęknięcia, które mogłyby skutkować awarią lub wypadkiem podczas jazdy.

 

4. Korzystaj z odpowiedniej infrastruktury

Osoba kierująca rowerem obowiązana jest do korzystania z drogi lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza. W przypadku braku wyznaczenia takiej drogi lub pasa, rowerzysta obowiązany jest poruszać się po poboczu, lub w przypadku jego braku po jezdni.

Istnieją wyjątki, w których rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych:

- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu pieszego na jezdni,

- opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,

- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

 

Powrót na górę strony